Krejčíř žije od loňského léta na Seychelách.

Krejčíř žije od loňského léta na Seychelách. | foto: Jaroslav Kmenta, MF DNES

Vláda poslala na Krejčíře rozvědku

  • 100
Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř "má v patách" rozvědku. Ředitel této tajné služby Karel Randák ve středu přiznal, že rozvědka shromažďuje informace o Krejčířovi na žádost vlády už od konce minulého roku.

"Krejčíř je předmětem zájmu naší služby. Vychází to z usnesení vlády," řekl ve středu  Randák.

Je to poprvé, co taková aktivita rozvědky vychází najevo. Randák se s ní svěřil na neformálním setkání s několika novináři, když vysvětloval, jakou roli sehrává jeho služba v kauze jiného podnikatele, Tomáše Pitra.

Ten se s Krejčířem důvěrně zná a rozvědka loni v prosinci žádala soud, aby na Pitra vydal zatykač. Prý proto, že chce utéct ze země, a vyhnout se tak případnému trestu za daňové podvody.

Vládní usnesení, o němž se dosud nevědělo, je podle vládní mluvčí Lucie Orgoníkové tajné. "Nemůžeme k tomu poskytovat žádné informace," řekla.

Podle Randáka bylo usnesení přijato loni na podzim a jeho zadáním bylo zjistit, zda "kauzou Krejčíř nedochází k narušování ekonomických zájmů České republiky a k narušování ústavního pořádku země".

Rozvědka má dostat Krejčíře zpět
"Rozvědka je jedním z nástrojů státu, abychom přispěli k tomu, aby se (Krejčíř) vrátil do republiky," prohlásil Randák, ale podrobnosti odmítl sdělit.

Krejčíř utekl loni v červnu policii z domovní prohlídky. Po ní měl přitom tento kontroverzní podnikatel skončit ve vazbě, protože ho policie podezřívá ze stamilionových podvodů a z organizování vraždy celníka.

Krejčíř žije od loňského léta na Seychelách, které nemají s Českou republikou smlouvu o vydávání.

Randák nespecifikoval, kdy přesně loni na podzim přijala vláda usnesení ke Krejčířovi. Ale je možné, že se tak stalo poté, co Krejčíř poskytl loni v říjnu obsáhlý rozhovor MF DNES, v němž obvinil ČSSD z toho, že se jím v roce 2002 nechala tajně financovat. Krejčíř tvrdí, že půjčil ČSSD 60 milionu korun, sociální demokracie to popírá.

Operaci mohlo iniciovat zatčení Pitra
Randák nevyloučil, že z "operace Krejčíř" se na konci loňského roku zrodila i kauza s vydáním zatykače na Tomáše Pitra ze skupiny Setuza.

"Informaci, že chce Pitr pravděpodobně navždy opustit zemi, a vyhýbat se tak případnému trestu, jsme získali jako vedlejší produkt ve věci, kterou se zabýváme na základě usnesení vlády," řekl Randák a na přímou otázku, zda šlo právě o kauzu Krejčíř, odpověděl: "To nebudu komentovat."

Podle zdrojů MF DNES z tajných služeb vycházela rozvědka z odposlechu telefonů Radovana Krejčíře, které získala od jiné zpravodajské služby "spřáteleného" státu.
Pitr se v nich údajně Krejčířovi svěřoval, že z České republiky zmizí.

"Nemohu vyloučit, že jsme se s Krejčířem v telefonech v nadsázce bavili o tom, že bych nejraději republiku opustil, ale samozřejmě jsem to nemyslel vážně. Jestli z toho někdo udělal závěr, že chci uprchnout, tak se musel zbláznit," řekl ve středu Pitr.

Rozvědka však tvrdí, že šlo o vážně míněné zprávy, a proto se prý rozhodla obrátit na ministerstvo spravedlnosti a pak na soud, aby na Pitra vydal zatykač. Pitr označil celou příhodu za nedorozumění, soudu v lednu zaplatil kauci a slíbil, že nikam neuteče.

"Nebylo to žádné nedorozumění. Mně osobně pak později jeden zdroj z okruhu pana Pitra potvrdil, že měl v úmyslu utéct," řekl Randák.

Na Pitra podle Randáka rozvědka nevede žádný svazek. "Pan Pitr? To byla opravdu jen odpadová informace z jiné akce," řekl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video