Vláda pokračuje, má 101 hlasů

  • 808
Vladimír Špidla si může alespoň na čas vydechnout. Jeho vláda dostala podle očekávání důvěru sněmovny. Pro hlasovalo všech 101 koaličních poslanců, proti byli komunisté a ODS. Nechyběl nikdo. O pokračování koaličního kabinetu tak rozhodl stejně jako loni po parlamentních volbách jediný hlas.

Po vyhlášení oficiálních výsledků poděkoval premiér Špidla poslancům za vyjádření důvěry.

On-line reportáž
z jednání sněmovny

"Pokud sněmovnou neprojde důležitý návrh, který předloží vláda, jsme hlasování o důvěře připraveni zopakovat," řekl Špidla.

Podle premiéra nebylo hlasování v žádném případě zbytečné. "Vláda neměla jinou možnost. Když se v důležité věci koaliční poslanci neshodnou, nemá jistotu, zda schválí klíčové vládní návrhy."

Podle předsedy poslanců KSČM Pavla Kováčika nepřináší hlasování o důvěře vládě žádnou změnu.

"Vláda si pouze veřejným hlasováním potvrdila jednotu. Já osobně té jednotě příliš nevěřím. Zda nějaká existuje, se ukáže nejpozději na jednání o rozpočtu," řekl iDNES Kováčik.

ODS trvá na tom, že si ČSSD hlasováním řešila potíže uvnitř strany. "Sociální demokracie si řešila především své vlastní problémy a de facto jsme byli svědky již jedné části jejího sjezdu," řekl ČTK místopředseda ODS Petr Nečas.

Klaus: Dalo se to čekat
Prezident Václav Klaus očekával, že koaliční kabinet premiéra Vladimíra Špidly získá v Poslanecké sněmovně podporu. Doufá, že vláda se nyní po opětovném získání
důvěry vrátí k běžné práci.

"Prezident republiky tento výsledek očekával a předpokládá, že vláda se po tomto hlasování vrátí ke své normální práci," tlumočil Klausovo stanovisko jeho mluvčí Tomáš Klvaňa.

Špidla pochválil svou vládu
Jednání o budoucnosti koaliční vlády začalo ve 14 hodin. Jako první vystoupil před poslanci premiér Špidla. Svoji vládu pochválil za přínos při loňských povodních, vyjednávání v EU či nastartování fiskální reformy.

Po projevu premiéra vystoupili šéfové klubu ODS Vlastimil Tlustý a KSČM Pavel Kováčik. Oba shodně pronesli, že jejich poslanci vládu nepodpoří.

Poté promluvili i šéfové menších koaličních stran a místopředsedové vlády Petr Mareš (US-DEU) a Cyril Svoboda (KDU-ČSL).

Po projevech začalo hlasování. Předsedající schůze Lubomír Zaorálek poslance po jménech vyvolával. Ti odpovídali buď slovy "pro návrh", nebo "proti návrhu".

Hlasování "zabrzdil" jen Škromach
Plynulé hlasování se zadrhlo jen na ministru sociálních věcí Zdeňku Škromachovi (ČSSD), který je ve straně předákem takzvaného "zemanovského křídla".

Škromach si vychutnal chvilku napětí, rozhlédl se po ministrech a až poté oznámil, že vládě dává důvěru. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík jej poté uznale poplácal po rameni.

Zeman sledoval jednání z Vysočiny
Někdejší předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman sledoval jednání Poslanecké sněmovny o důvěře vládě, nechce ho ale komentovat.

"Já se nyní jako šťastný a spokojený důchodce na Vysočině nevyjadřuji k žádným vnitropolitickým ani zahraničněpolitickým událostem, takže neočekávejte žádný komentář," řekl ČTK.

Přiznal však, že jednání sněmovny sledoval. "Ano, díval jsem se na to v televizi, ale to byl můj soukromý zájem."

InnoVatio: Média
vládu hodnotí dobře

Podle mediální agentury InnoVatio, která se v rámci projektu Media Tenor zabývá monitoringem médií, je vláda Vladimíra Špidly nejlépe hodnocenou od roku 1997. "Vláda Václava Klause byla v posledním roce své existence hodnocena negativně ve 30% pasáží, vláda Miloše Zemana ve 20%, zatímco vládě premiéra Špidly patřilo v médiích pouze 12% negativnich pasáží," uvedl šéfredaktor časopisu Media Tenor Marek Prorok.

V ČSSD zkoušeli hlasovat nanečisto
Poslanci ČSSD si před jednáním vyzkoušeli hlasování nanečisto. Všichni členové klubu důvěru kabinetu dají, řekl místopředseda strany Zdeněk Škromach.

Po konci zasedání klubu dorazil i Jan Kavan, který přiletěl na mimořádnou schůzi dolní komory ze zahraničí, kde je služebně jako šéf Valného shromáždění OSN.

US-DEU a lidovci jsou jednotní
Vládu podpořil celý klub poslanců US-DEU. "Hlasování klubu bylo jednoznačné, všichni budou hlasovat pro, také všichni na jednání budeme," řekl před jednáním předseda klubu Karel Kühnl.

"My jsme zkušebně nehlasovali," řekl iDNES mluvčí KDU-ČSL Ondřej Jakob. "Z diskuse, kterou jsme vedli, ale jasně vyplynulo, že na jednání budou všichni naši poslanci a všichni dají vládě svůj hlas."

Klause nahradil Rozehnal

V úvodu zasedání složil poslanecký slib Aleš
Rozehnal (ODS). V poslanecké lavici nahradil Václava Klause, který se stal minulý týden prezidentem. Jednapadesátiletý Aleš Rozehnal není ve sněmovně  nováčkem. Poslancem ODS byl už v minulém volebním období.
Pracoval v mandátovém a imunitním výboru a ve výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Rozehnal není bývalým právníkem ředitele televize Nova Vladimíra Železného. Jde pouze o shodu jmen.
Opozice bude proti vládě
Koaliční kabinet se musel spolehnout na těsnou většinu svých 101 poslanců. Jak ODS tak KSČM jsou totiž rozhodnuty hlasovat.

"Že bychom opustili sál, nepřipadá v úvahu," řekl ráno iDNES šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý.

"Přítomni budeme všichni a všichni budeme hlasovat proti vládě," doplnil místopředseda občanských demokratů Nečas.

Stejně hovoří i místopředseda KSČM Miloslav Ransdorf. "Že bychom opouštěli sál, to myslím, nepřipadá v úvahu. Hlasovat budeme." Také komunisté jasně dali najevo, že vládu nepodpoří.

Špidla zjišťuje důvěru po volbě prezidenta
Vláda se rozhodla požádat o vyslovení důvěry poté, co někteří koaliční zákonodárci nepodpořili při prezidentské volbě kandidáta vládní koalice Jana Sokola.

Když Špidla od sněmovny důvěru dostane, bude jeho kabinet pokračovat. V opačném případě by musel podat demisi. Podoba a složení vlády by se zřejmě změnila a Česko by čekaly i předčasné volby.

Vladimír Špidla si může alespoň na čas vydechnout. Jeho vláda dostala podle očekávání důvěru sněmovny. Pro hlasovalo všech 101 koaličních poslanců, proti byli komunisté a ODS (11. března 2003).

Hlasování o důvěře vládě se zadrhlo jen na ministru sociálních věcí Zdeňku Škromachovi (ČSSD). Škromach si vychutnal chvilku napětí, rozhlédl se po ministrech a až poté oznámil, že vládě dává důvěru (11. března 2003).

Premiér Vladimír Špidla, ministr zahraničí Cyril Svoboda a místopředseda vlády Petr Mareš čekají na hlasování o důvěře vládě na schůzi Poslanecké sněmovny (11. března 2003).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video