Václav Klaus

Václav Klaus | foto: Michal Růžička, MAFRA

Odbory zneužívají stávku k politickému vydírání, odmítl protesty Klaus

  • 2147
Václav Klaus se vyjádřil kriticky na adresu odborářů, kteří chtějí v pondělí na protest proti reformám zastavit dopravu. Odbory zneužívají stávku k politickému vydírání, míní prezident. Premiér Petr Nečas ujistil, že vláda nepodlehne nátlakovým akcím, které si berou občany za rukojmí.

Prezident rezolutně odmítá zneužití odborové organizace k politickému vydírání, uvedl jeho mluvčí Radim Ochvat.

Nečas považuje za nepřijatelné, když protest výrazně zasáhne do života všech lidí. "Proto vláda nepodlehne nátlakovým akcím, které si berou občany České republiky jako živý štít či jako rukojmí," komentoval pondělní stávku premiér.

Vláda podle něj bude s odbory i nadále komunikovat, odstoupit od reforem ale nehodlá. "Jsme připraveni ale skutečně jednat o změnách parametrů a dílčích prvků těchto reforem a koneckonců tak činíme celou dobu, čili není to nic překvapivého a nic nového," dodal Nečas.

Odbory podle něj nepřišly s racionálními argumenty k navrhovaným reformám, jen s jejich totální negací. "Zdá se, že podle odborů by nejlepšími reformami nebyly vůbec žádné reformy. Negace nemůže být program, na kterém se dá postavit jakékoliv konstruktivní řešení," řekl premiér.

V pondělí nepojedou vlaky ani pražské metro

Odbory zatím potvrdily stávku v Praze, Brně či Zlíně

Podle Drábka odboráři používají lživé argumenty. "Například protestují proti tomu, aby řidiči tramvají řídili až do 70. Nikoho z těch, kteří teď tramvaj řídí, se odchod do důchodu v 70 netýká. Považuji ale za férové říct dnešním šestnáctiletým, že se musí připravit na to, že jejich pracovní kariéra prostě bude trvat déle," řekl iDNES.cz ministr.

Drábek je zajedno s premiérem v názoru pokračovat v reformách a diskutovat jen o jednotlivých parametrech. "Jednání probíhají. Tento týden o sociální reformě, pokračují i jednání v dalších oblastech, 20. června bude jednat tripartita. I z tohoto důvodu považuji stávku za naprosto nevhodnou," řekl ministr.

Po pondělní stávce můžou následovat i další, míní Štěch

Jeho stranického kolegu, ministra financí Miroslava Kalouska, stávka nepřekvapila. "Odbory nestojí o skutečný sociální dialog. Chtějí demonstrovat sílu. Vláda bude trpělivě vyjednávat, nemůže přistoupit na to, že nebude dělat nic," reagoval místopředseda TOP 09. Za ústupek odborům označil to, že spoření na penzi ve fondech nebude povinné, jak navrhoval, ale dobrovolné.

Kalousek si rýpl i do úzké vazby mezi odbory a opoziční ČSSD. "Zdá se mi, že Českomoravská komora je personální farmou sociální demokracie. Vezmu-li v potaz tuto personální unii, napadá mě leccos," řekl iDNES.cz Kalousek.

Sociální demokracie stávku podporuje. "V demokratické společnosti je stávka legitimním prostředkem k vyjádření názoru. ČSSD podporuje požadavky odborářů, odpovědnost za to, co se odehrává ve společnosti, nese vláda," doplnil místopředseda strany Zdeněk Škromach.

Šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) nevylučuje, že po pondělní stávce budou následovat i další protestní akce. "Pokud by vláda na stávku nezareagovala, tak předpokládám, že další akce přijdou, protože vím, že například i naštvanost kolem rušení benefitů je velká," řekl iDNES.cz bývalý předseda ČMKOS.

Podle něj odborům nejde primárně o to, aby svrhly vládu a došlo k předčasným volbám. "Hlavním cílem je, aby byly reformy změněné. Když to vláda nečiní a nebude činit, tak přibývají i názory, že by nejlepším řešením byl odchod vlády, ale myslím, že nemají a priori politický cíl," dodal.

"Jedná se o legitimní způsob, jak můžou odboráři protestovat proti něčemu, s čím nesouhlasí. Dál se k tomu nebudu vyjadřovat," komentovala stávku šéfka poslaneckého klubu VV Karolína Peake.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video