Vláda pod palbou

  • 7
Žádný z dosavadních českých kabinetů ještě nezažil tak dramatické volební období. Špidlova vláda přinesla mnoho nového. Je to první většinový kabinet po 6 letech. Sotva ministři nastoupili do úřadů, zaplavila Čechy velká voda. Když ustoupila, vláda se málem rozpadla při schvalování povodňových daní.

Za její vlády vzešel po Havlovi druhý český prezident. Když by vydržela do konce volebního období, byla by i u toho, jak Česko vstupuje do Evropské unie. Tedy pokud by si vstup občané odhlasovali v červnovém referendu, které má vláda za úkol připravit.

Miláček lidu
"Sestavím pro vás důvěryhodnou vládu," sliboval Vladimír Špidla v předvolebních materiálech. Okamžitě po volbách bylo jasné, co tím myslel. Rozloučil se nejen s týmem Zemanových poradců pod vedením Miroslava Šloufa, ale i s řadou svých někdejších vládních kolegů, kteří až příliš prosluli nejrůznějšími skandály: tak skončila kariéra ministrů Lachnita, Schlinga, Fencla či Kavana.

Špidlovi sázka na vstřícnou tvář alespoň zpočátku vyšla. Jeho vládě v září věřilo podle průzkumu CVVM 48 procent obyvatel - takové obliby Zemanova sestava nedosáhla nikdy.

Také žebříček nejpopulárnějších politiků vypovídá jasnou řečí: na prvních šesti místech byli v září pouze členové vlády (vede Stanislav Gross s 72 procenty důvěry, Špidla je třetí, má 56 procent).

... a také nejslabší
Ani výjimečně dobrý image, jemuž se nový kabinet v prvních týdnech existence těšil, ale nemohl zakrýt jeho zjevnou slabost. A to přesto, že to je první většinová vláda od voleb v roce 1996.

Zemanova sestava sice vládla v menšině, rozdělení moci s ODS pomocí opoziční smlouvy jí však po celé čtyři roky zajišťovalo klidný život.

A navíc: Zeman se nemusel dohadovat s žádnými koaličními partnery. Špidla zpočátku tvrdil, že jeho slibovanou "stabilní" vládu bude spojovat především touha po vstupu do Evropské unie.

Stačilo první důležité prohrané hlasování ve sněmovně a maska spadla. Bývalá předsedkyně Unie svobody Hana Marvanová vládě nedovolila zvýšit po povodních daně a od premiéra se dozvěděla, že je "infantilní".

A spolustraníci ji rovnou vyzvali, aby složila mandát. Nízké sebevědomí některých významných členů kabinetu pak ukázala poslední reakce ministra práce Zdeňka Škromacha (ČSSD), který Marvanové, rozmýšlející si podporu rozpočtu, vzkázal: "Ať si to srovná v hlavě, než bude volat po škrtech. Jestli bude dál kecat takové hlouposti, naštve všechny ostatní."

Úder ze zálohy
Nejistá pozice vlády se ukázala v každodenním provozu. Kabinet například sliboval odpolitizování klíčových ekonomických a mediálních institucí, jako například dozorčí rady České konsolidační agentury či Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Výsledek: ohlašovaná noc dlouhých nožů se stále odkládá. Vláda zatím ve sněmovně dokázala vyměnit jediného poslance ODS v dozorčí radě konsolidační agentury.

Hlavní úder na solar ale vláda dostala od Špidlových spolustraníků a od toho, kdo ho do čela ČSSD a tím i vlády postrčil - Miloše Zemana. Ten z ústraní dál ovlivňoval své stoupence. Při volbě prezidenta tento rozkol vyvrcholil.

Sociální demokraté, kteří s nostalgií vzpomínají na poklidnou éru Miloše Zemana a opoziční smlouvu, se otevřeně postavili proti Špidlovi. Ve sněmovně tvoří přibližně třetinu sociálnědemokratického poslaneckého klubu.

Jen kvůli tomuto konfliktu neprošel Jan Sokol na Hrad a kvůli tomuto konfliktu nyní Špidla žádá o důvěru.

Premiér Vladimír Špidla před zasedáním vlády.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video