Prvomájový pochod pravicových extremistů Brnem - uprostřed šéf DSSS Tomáš Vandas

Prvomájový pochod pravicových extremistů Brnem - uprostřed šéf DSSS Tomáš Vandas | foto: Ondřej Surý, MF DNES

Vláda chce snížit násilí z nenávisti, plánuje kampaň proti extremistům

  • 506
Televizní spoty, brožurky, výuka dětí i školení policistů. Těmito způsoby by vláda chtěla přes tři roky vést velkou kampaň proti extremismu. Projekt má zatím jen hrubé obrysy. Jeho realizace závisí především na tom, zda stát získá potřebné dotace.

Kampaň by měla veřejnost odradit od podpory extremistů a přiblížit jí tzv. násilí z nenávisti, tedy trestné činy s rasovým, sexuálním či náboženským motivem.

"Akce z posledních měsíců, kdy několik stovek extremistů pochodovalo Brnem nebo Novým Bydžovem, ukazují, že extremistická scéna je aktivní," řekla Lidovým novinám zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková, jejíž sekce na Úřadu vlády by měla mít projekt na starosti.

Zatím však existuje jen základní představa, jak by měla kampaň vypadat. Rozhodující bude, zda na ni Česko získá prostředky z takzvaných norských fondů. "Je to ve finální fázi dojednávání, ale zatím to není jisté," řekla iDNES.cz Šimůnková. 

Pokud se ale peníze podaří získat, kampaň začne pravděpodobně v roce 2012. "Finanční prostředky bychom dostali na tři roky, projekt by ale zřejmě trval déle," dodala zmocněnkyně. Podle ní by kampaň stála zhruba deset milionů korun ročně, Česko by platilo zhruba 15 procent nákladů.

Kampaň se má zaměřit na školáky i policisty

Na celostátní úrovni se počítá s využitím televizních spotů, bilboardů či informačních brožur. "Lidé by si měli díky kampani uvědomit, co je důsledkem extrémních postojů," uvedl pro iDNES.cz Martin Šimáček, ředitel vládní Agentury pro sociální začleňování, která by projekt realizovala. 

Druhá část kampaně se má uskutečnit přímo v místech, kde dochází k nejvíce případům násilí z nenávisti a akcím extremistů. "Týká se to například Ústeckého a Moravskoslezského kraje, kde bychom mohli intenzivněji pracovat s dětmi ve školách, policisty nebo místními autoritami," podotkl Šimáček.  

Kampaň podle něj bude mít i pozitivní složku. Ta by měla ukázat, že v mnoha českých městech dobře funguje sociální integrace.

Mít za souseda Roma, nevadí jen 14 Čechům ze sta

Podle aktuální zprávy o extremismu za rok 2010, kterou vypracovalo ministerstvo vnitra, se sice podařilo ochromit činnost protiromských radikálů, Češi ale dál mají vůči Romům výrazné antipatie. Agentura STEM v průzkumu zveřejněném v minulém týdnu zjistila, že odmítavý vztah k nim zastávají více než dvě třetiny obyvatel, 86 procent lidí je nechce mít za sousedy.

Negativní postoje mají Češi i k soužití s cizinci. Podle průzkumu přes tři čtvrtiny lidí nechtějí mít za sousedy Araby či Čečence. Více než 60 procentům Čechů vadí bydlení v blízkosti Vietnamců, Číňanů, Rusů a Ukrajinců.

Na evropských penězích závisí i osud další plánované kampaně sekce pro lidská práva Úřadu vlády. Ta by se měla zaměřit na zvyšování povědomí o domácím násilí a rovných příležitostech žen a mužů. Vláda se k podobným osvětovým akcím zavázala v dubnu přijetím Národního akčního plánu prevence domácího násilí pro léta 2011 až 2014.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue