Vicepremiérka Karolína Peake, která opustila VV, dostala v parlamentu od Bárty obří pohřební kyt

Vicepremiérka Karolína Peake, která opustila VV, dostala v parlamentu od Bárty obří pohřební kyt | foto: Michal Šula, MAFRA

Nečasova vláda dostala 105 hlasů, Peake od Bárty pohřební kytici

  • 2874
Vláda Petra Nečase může pokračovat i po rozpadu Věcí veřejných. Premiér ve Sněmovně uspěl při hlasování o důvěře, o které sám požádal. Získal podporu 105 poslanců z ODS, TOP 09, z platformy Karolíny Peake, která se odštěpila od VV, ale i od tria poslanců této strany (Chaloupka, Petráň, Šťovíček). Vládu podpořili i Pavel Bém a Michal Doktor.

"Jsem rád, že se našel dostatečný počet poslanců, kteří chtějí podpořit reformní program vlády," řekl Nečas po hlasování. "Bylo by laciné říkat, že nastala úleva," prohlásila Peake.

Jednání poslanců jsme sledovali v on-line reportáži

Šéf opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka označil výsledek hlasování za promarněnou šanci najít východisko z krize. "I když má vláda důvěru většiny Sněmovny, nemá důvěru veřejnosti," řekl.

Proti vládě hlasovali poslanci ČSSD, KSČM, osm poslanců Věcí veřejných i nezařazení Kristýna Kočí, Jiří Paroubek, Jiří Šlégr i Vít Bárta.

Je to tyjátr, odmítla Peake chryzantémy od štkajícího Bárty

Bárta, exministr dopravy, který měl poslední projev před hlasováním o vládě, u řečnického pultu štkal a zdálo se, že se co nevidět rozpláče. Před svým vystoupením položil obří kytici žlutých chryzantém před Karolínu Peake. Žlutá je ve spojení s některými květinami symbolem nevěry a chryzantéma je zároveň obvyklá pohřební květina. Kytice byla symbolicky svázaná černou stužkou.

Kdo hlasoval pro důvěru vládě

51 poslanců ODS
41 poslanců TOP 09
8 poslanců platformy Karolíny Peake
3 poslanci VV (Milan Šťovíček, Otto Chaloupka, Miroslav Petráň)
2 nezařazení poslanci (Pavel Bém, Michal Doktor)

Hlasování se nezúčastnili David Kádner z Věcí veřejných a nezařazený Jaroslav Škárka.

Proti vládě hlasovali: ČSSD, KSČM, 8 poslanců VV, nezařazení poslanci Kristýna Kočí, Vít Bárta, Jiří Paroubek a Jiří Šlégr

"Snad černá stužka neznamená totéž, co zlomená tužka," glosovala to Peake. Zlomená tužka znamená mezi mafiány rozsudek smrti.  "Bylo to od něj velký tyjátr," řekla iDNES.cz. Nejdřív dala kytici nejprve pod svou lavici, pak si ji vzal ministr financí Miroslav Kalousek a dal ji do vázy, kde zůstala i po hlasování.

Hlasování se nezúčastnili David Kádner z Věcí veřejných a nezařazený Jaroslav Škárka. Proti vládě tak hlasovalo 93 poslanců. Předcházela tomu celodenní diskuse, v níž se střídali zejména poslanci opoziční sociální demokracie a KSČM.

"Přeběhlík je člověk, který přejde od koalice k opozici, anebo z opozice ke koalici. V této Sněmovně není nikdo, kdo by přešel od opozice ke koalici. Koalice mezi sebou žádné přeběhlíky nemá. Kdo zůstává s vládou, kdo zůstává s jejím programem, kdo zůstává s její politikou, není v mých očích žádný přeběhlík," hájil se Nečas.

Poslanci ČSSD vládě vyčítali, že platforma Karolíny Peake se chová v rozporu s Etickým kodexem VV, který sama Peake spoluvytvářela (více zde).

"Vláda se bude opírat o platformu, kterou nikdo nevolil a nikdy nekandidovala v žádných volbách, o poslance, kterým hrozí trestní stíhání a kteří se bojí nových voleb," řekl předseda ČSSD Sobotka.

Vláda musí po získání důvěry vyřešit, kdo bude novým ministrem školství. Podle informací iDNES.cz je ve hře hlavně možnost, že by jím měla být renomovaná osobnost z akademického světa a že platforma Karolíny Peake může zapomenout na to, že by toto místo "zdědila" po Věcech veřejných (více zde).

Testem síly nové koalice po rozštěpení VV bude schvalování církevních restitucí, k němuž by se vláda měla dostat již na řádné schůzi Sněmovny, která bude pokračovat 2. května. Pro vládu je také zásadní, aby prosadila balíček škrtů a vyšších daní, aby snížila schodek rozpočtu na příští rok o 42,4 miliardy korun a v roce 2014 ještě zhruba dvakrát víc, 84,4 miliardy korun.

Škrty, vyšší DPH i omezení růstu důchodů i další úsporné kroky, které jeho vláda prosazuje, jsou podle Nečase nutné. "Budeme-li je odkládat, budou muset být stejně provedeny a budou jenom bolestivější a těžší," zdůraznil premiér.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video