Vláda oslavila v Kolodějích demisi

  • 24
Smutek a zklamání, ale také velká zahradní oslava, na které se nešetřilo. Tak vypadalo poslední zasedání staré vlády na zámku v Kolodějích na okraji Prahy. Většina ministrů už v novém kabinetu nezasedne. Někteří z nich proto na jednání přijížděli s rozpaky. S vládním sídlem, jehož historie sahá do čtrnáctého století, se museli rozloučit.

Nelibost se sestavou nové vlády dává už několik dnů najevo hlavně odcházející ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Ten se stále nedokázal vypořádat se skutečností, že už v kabinetu nezasedne.

Naopak ministři jako Miroslav Grégr nebo Bohumil Fišer svého odchodu z vysoké politiky vůbec nelitují a středa pro ně žádným neštěstím nebyla. Grégr chce na výletech za volantem svého automobilu poznávat krásy České republiky.  Fišer se hodlá vrátit do funkce profesora brněnské lékařské fakulty. Většina ministrů, kteří ve vládě končí, tak optimistické plány zatím nemá.

"To víte. Vypadalo to jako poslední večeře Páně," popisoval zasedání a pozdější hostinu jeden z vládních zaměstnanců. Postával na nádvoří a staral se, aby televizní kameramani a fotoreportéři trefili do zámku a na zahradní slavnost náhodou nezabloudili.

Ta měla zůstat novinářům pokud možno utajena a vládní ochranka ji střežila skutečně důkladně. "Tam bude veselo. Toho vína, to byste nevěřili," doplnil strážce jeho kolega. Nikdo však neměl šanci slavící ministry zahlédnout, pokud oni sami za novináři nepřišli.

Poslední vládní jednání bylo výrazně kratší než většina ostatních, která musel Zemanův kabinet za své funkční období absolvovat. Zatímco běžně ministři jednali od rána až do pozdních nočních hodin, ve středu schůze trvala něco málo přes tři hodiny. Zbytek času patřil oslavě.

Poprvé si ministři odcházející vlády připili hned, jak skončila oficiální část jejich programu. Kufříky a stohy spisů předali svým řidičům a ti je odnášeli do vládních limuzín stojících na sluncem rozpáleném zámeckém nádvoří. Po symbolickém přípitku, na který "padly" dvě lahve sektu, čekalo ministry poslední společné fotografování.

A pak už všichni zamířili na připravenou hostinu. Z té odbíhal jen ministr kultury Pavel Dostál. Oblečen neformálně v tričku a zářící úsměvem ochotně rozdával rozhovory. Že zasedne v nové vládě, to se dozvěděl teprve v pondělí večer, když už si hledal jinou práci.

"Pokud vás ta hostina zajímá, tak jedí králíka s knedlíkem a špenátem. A abych se přiznal, já už mám taky hlad," řekl na tiskové konferenci mluvčí vlády Libor Rouček. On sám ve funkci také končí. Stal se totiž poslancem.

Na konferenci byli spolu s Roučkem vysláni dva ministři, kteří už se ve vládě také neobjeví. S oběma se však odcházející vládní mluvčí bude moci potkat v parlamentu. Ministr dopravy Jaromír Schling zasedne stejně jako Rouček do poslanecké lavice a ministr zemědělství Jan Fencl je senátorem.

Ministři se nijak netajili tím, že jejich poslední zasedání bylo poněkud uvolněnější, než bylo dříve zvykem. Jaromír Schling si na tiskové konferenci pohodlně natáhl nohy, díval se do stropu a občas se rozhlédl, zda se novináři stále ještě chtějí na něco ptát. V takových chvílích nevěřícně kroutil hlavou, když zahlédl Roučka, jak ve snaze najít odpovědi na otázky listuje stohy vládních dokumentů. Duchem už byl také na zahradní slavnosti a jedl králíka.

Stará vláda se však nesetkala úplně naposledy. Dvacet minut po skončení čtvrteční schůze Poslanecké sněmovny ji čeká mimořádné jednání s jediným bodem - musí podat demisi. O svém odstoupení musí kabinet jednat stejně jako o kterékoliv jiné záležitosti, musí ho odhlasovat.

Pro pět členů vlády to bude poslední hlasování ve vysoké politické funkci, už nezasednou ani ve sněmovně nebo v Senátu. "Nemyslím, že bude někdo proti," zažertoval na adresu kolegů, kteří z politiky zcela odcházejí, ministr Fencl. "Předpokládám, že svou demisi odhlasují jednomyslně," doplnil ho Rouček.

Zemanův kabinet se sešel na zámku v Kolodějích na posledním zasedání před demisí. Poprvé si ministři odcházející vlády připili hned po skončení oficiální části programu. Po symbolickém přípitku, na který "padly" dvě lahve sektu, čekalo ministry poslední společné fotografování. (9. července 2002)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video