Vláda oprášila volební zákon

Vláda schválila návrh novely zákona o parlamentních volbách. Vypracovalo ho ministerstvo vnitra. Zákon už jednou prošel celým legislativním procesem. Novelu prosadily loni strany opoziční smlouvy, které ji ušily tak, aby posílily svůj vliv. Prezident normu nepodepsal, ale poslanci jeho veto loni v červenci přehlasovali. Václav Havel se tedy obrátil na Ústavní soud.

Ten dal prezidentovi, který byl přesvědčen, že některá ustanovení omezují volnou soutěž politických stran a nahrávají velkým stranám, letos koncem ledna zapravdu a některá ustanovení zrušil. Zasvé vzalo například ustanovení zvyšující počet volebních obvodů na 35.

Předloha, kterou vláda opět předloží parlamentu, počítá s rozdělením země jen na 14 volebních obvodů, s takzvanou klasickou d'Hondtovou metodou přepočtu hlasů na mandáty a sčítáním pětiprocentních klauzulí pro předvolební koalice politických stran.

Volební zákon byl hlavním bodem opoziční smlouvy. Když v září 1999 naléhala ODS na sociální demokraty, aby se konečně na volebních pravidlech dohodli, označilo stranické grémium volební zákon za základní náplň opoziční smlouvy.

Nová pravidla musí být přijata nejpozději v únoru 2002, tedy sto dní před volbami. Na obsahu novely se musejí podle Ústavy shodnout obě parlamentní komory, přičemž v řadě věcí se názory politických stran stále rozcházejí.

"Nedošlo ke slibované dohodě politických stran, a volby v řádném termínu v příštím roce tím byly ohroženy. Proto vláda přichází s tímto návrhem," vysvětlil Jindřich Marek z tiskového odboru Úřadu vlády. Uvedl, že kabinet v návrhu zohlednil nejen rozhodnutí Ústavního soudu, ale i některé náměty z politické diskuse. "Bude zase záležet na kompromisu při jednání ve sněmovně," dodal.

Vládou navrhovaná sčítací formule pro vstup koalic do sněmovny znamená, že Čtyřkoalice musí získat nejméně 20 % hlasů. Senátoři Čtyřkoalice (Unie svobody, KDU-ČSL, ODA a DEU) přitom nedávno podali vlastní návrh, který zavádí jednotné pětiprocentní kvórum pro vstup stran, hnutí i koalic do parlamentu. ODS naopak úměrné zvyšování procentních klauzulí pro koalice podporuje.
Klasická d'Hondtova metoda přepočtu hlasů na mandáty spočívá v tom, že počet hlasů pro volební strany se postupně dělí čísly od jedné. Tento princip je doplněn o druhé skrutinium, v němž se stranám, které překonaly hranici pro vstup do sněmovny, připočtou zbývající mandáty za hlasy pro neúspěšné strany. Ústavní soud zpochybnil modifikovanou d'Hondtovu metodu, která zvýhodňovala strany s větším počtem získaných hlasů.
Vnitro rovněž navrhlo, aby se znovu volilo dva dny. Každá z kandidujících stran by také musela zaplatit 15 tisíc korun jako úhradu na zabezpečení voleb.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue