Karel Randák

Karel Randák | foto: Dan Materna

Vláda odvolala šéfa rozvědky Randáka

  • 136
Kabinet Mirka Topolánka odvolal ředitele civilní rozvědky Karla Randáka. Jako důvod uvedl záměr sloučit Úřad pro zahraniční styky a informace (rozvědka) s Bezpečnostní informační službou (kontrarozvědka) do jediné zpravodajské služby. Ta by byla podřízená vládě.

ČTĚTE TAKÉ:
ÚZSI - česká sestra Bondovy MI6

Odvolání Randáka oznámil na tiskové konferenci po jednání vlády ministr vnitra Ivan Langer. Úřad pro zahraniční styky a informace spadá pod ministerstvo vnitra. Vláda ho chce sloučit s BIS do jediné zpravodajské služby podřízené premiérovi.

Do konce října chtějí ministři připravit novou koncepci budoucí podoby tajných služeb. Podle Langera by v budoucnu všechny služby měly podléhat parlamentní kontrole. Právě rozvědka byla jedinou službou, která neměla svůj kontrolní parlamentní orgán.

Randák řekl ČTK, že ho Langer informoval o záměru vlády ráno. Podle jeho názoru není sloučení služeb šťastným krokem. Odmítl ale spekulace, že by udržoval kontakty s politiky ČSSD, což bylo podle některých médií dalším důvodem jeho odvolání.

Paroubek: Je to systémově chybný krok
Podle bývalého premiéra je Randákovo odvolání jasný důkaz toho, že Topolánkova vláda dělá významné personální změny bez ohledu na politickou podporu ve Sněmovně, a to i v oblasti, která je zásadní pro bezpečnostní zájmy České republiky.

ÚZSI podle Jiřího Paroubka pod Randákovým vedením fungovala profesionálně a bez přiklánění se k politickým stranám. "Po podivné rezignaci ředitele NBÚ Petra Hosteka je to další krok k destabilizaci národních bezpečnostních zájmů," míní Paroubek.

"ČSSD chápe tento krok jako součást promyšleného systému ovládnutí informačních toků jednou stranou. ODS si pospíšila s touto personální smrští asi také proto, aby monopolizovala informační a zpravodajské zdroje ve svůj prospěch a zajistila podřízení těchto nástrojů svým politickým cílům v období před hlasováním o důvěře vládě a volbami." Paroubek považuje propojení ÚZSI s BIS "personální unií osobou pana Langra" za systémově chybný krok.

Šéf špionů Randák
Prezident Václav Klaus letos v květnu slavnostně povýšil Karla Randáka do hodnosti generála. Randák si nechal speciálně pro tuto příležitost narůst vousy a delší vlasy, aby nebyl snadno poznat. - více zde

Po celá devadesátá léta pracoval ve zpravodajských službách. Nejdříve v BIS, poté v ÚZSI. V jeho čele stál dva roky. Civilní špionáž sbírá potřebné informace zejména v zahraničí a hraje významnou roli v boji proti terorismu. - více zde

Ke známým případům, kterým se rozvědka v poslední době věnovala, patřila například kauza uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře.

Randák - 17 let v tajných službách

Randák nastoupil k tajným službám po roce 1989. Nejprve se stal zpravodajským důstojníkem Federální bezpečnostní informační služby a později BIS. V ní se specializoval na ekonomické kauzy a boj proti organizovanému zločinu.

V roce 1996 přešel do ÚZSI, kde měl jako náměstek na starosti operativní činnost. Při nástupu do jejího čela se Randák vyslovil mimo jiné pro vznik koordinačního orgánu pro práci tajných služeb. Považoval to za přínosnější než jejich sloučení. Vyslovil se i pro lepší kontrolu zahraniční rozvědky.

Někdejší voják z povolání vystudoval v osmdesátých letech Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Do roku 1992 působil šestnáct let v armádním sportovním středisku Dukla Praha. Jednapadesátiletý zpravodajec je ženatý a má tři děti.

Zdroj: ČTK
 

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video