Premiér Petr Nečas a ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová při

Premiér Petr Nečas a ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová při tiskové konferenci ke startu důchodové reformy (20. listopadu 2012) | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Vláda odmítla upravit systém sKaret. Zrušte jej, uložila ministryni

  • 178
Vláda opět zamítla návrh ministryně práce Ludmily Müllerové na úpravu systému sKaret. Počítal s tím, že karty by zůstaly jako identifikační průkazky. Místo toho kabinet ministryni doporučil jednat s Českou spořitelnou o ukončení projektu.

"Návrh zákona vláda neschválila, pro hlasovali pouze čtyři členové vlády. Vláda přijala usnesení, ve kterém doporučila paní ministryni práce a sociálních věcí zahájit intenzivní jednání a legislativní kroky k ukončení projektu sKaret," uvedl premiér Petr Nečas.

"Tento projekt nepovažuji za opravitelný. Jsem přesvědčený, že tato věc jde mimo rámec uzavřené koaliční dohody, která jednoznačně mluvila o dobrovolnosti těchto sKaret," doplnil.

"Doporučení vlády beru na vědomí a musím říci, že se dá předpokládat série jednání s Českou spořitelnou a také uvnitř resortu ministerstva práce a sociálních věcí. Učiníme kroky k tomu, aby se výplaty sociálních dávek nezpozdily,“ řekla Ludmila Müllerová s tím, že nyní nemá informace o tom, že by se výplata dávek zpožďovala. Vládě chce předložit další návrh, již třetí v pořadí.

Pro doporučení, aby ministryně zahájila intenzivní jednání a legislativní kroky k ukončení sKaret, hlasovalo devět ministrů. Proti byli čtyři. Vicepremiérka Karolína Peake se zdržela.

"Nejsou ještě jasné náklady na okamžité zrušení projektu," vysvětlila postoj vicepremiérka s tím, že při samotném hlasování o návrhu ministerstva práce hlasovala proti. "Zavádění nových povinných  identifikačních průkazů v době, kdy má docházet spíše k redukci a slučování dokladů, jsem nepodpořila," doplnila.

Müllerová u vlády už jednou neuspěla

Ministryně již dříve navrhovala, aby sKarty povinně sloužily jako průkaz příjemců dávek, lidé by je k placení a vybírání z bankomatu používali jen dobrovolně. Nemuseli by k nim tak mít konto u České spořitelny, které nyní dostávají k sociální kartě automaticky a přes něž k nim peníze plynou.

Jenže s tímto návrhem už 10. dubna na vládě neuspěla (více o odmítnutí úprav čtěte zde). Tehdy ho však podpořili členové vlády z TOP 09.

Ve čtvrtek projednávaný návrh rovněž počítal s sKartou jako průkazem. A to přesto, že premiér Petr Nečas Müllerové už dříve doporučil systém ukončit.

sKarta jako průkazka

"Cílem právní úpravy je zavést jednoznačný identifikační systém oprávněných osob, jiných příjemců dávek nebo zvláštních příjemců. sKarta obsahuje jednoznačné identifikátory (podobu sKarty stanovuje prováděcí právní předpis) a současně čip, který je součástí sKarty, obsahuje základní údaje o držiteli (...) Držitelé sKarty se jejím prostřednictvím budou prokazovat při sjednávání potřebných úkonů na Úřadech práce," stojí v důvodové zprávě ve čtvrtek projednávaného dokumentu.

Námitkám jsme vyhověli, míní ministerstvo

Podle mluvčí resortu však nebyla novela shodná s tou původní. "Zohlednili jsme připomínky legislativní rady vlády, které padly poté, co vláda návrh poprvé zamítla. Byly v něm zohledněny i dřívější výtky ombudsmana a Úřadu pro ochranu osobních údajů. Nově v návrhu byly informace o rizicích, co by hrozilo, kdyby byla sKarta zrušena a také ekonomické dopady tohoto kroku," popsala mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

Müllerová už na začátku dubna uvedla, že se cítí být vázána smlouvou s Českou spořitelnou o sKartách. "Bylo by i nekorektní, kdybych nechala dobrovolně vůči sobě nechat uplatňovat nějaké sankce," řekla (více o důvodech, proč politička sKarty neukončí, čtěte zde).

Chaos v kartách se týká více než 1,5 milionu lidí

sKaret je mezi lidmi už více než čtvrt milionu (více zde). S projektem přišel předchůdce političky Jaromír Drábek. Smlouvu podepsal jeho náměstek Vladimír Šiška, nyní obviněný z korupce. Velmi rychle se však ukázalo, že je to problém. I premiér postupně otevřeně přiznal, že celý projekt může být předražený a vyzval ministerstvo práce, aby zveřejnilo náklady projektu.

Kritici navíc od začátku poukazují, že Česká spořitelna se dostane k zajímavým a citlivým datům lidí, kteří berou sociální dávky, důchody nebo mateřskou. Spořitelna výtky odmítala.

Jakmile politici začali nahlas mluvit o zrušení karet, objevila se informace, že zrušení spolupráce může vyvolat arbitráže.

Sociální dávky a podporu v nezaměstnanosti podle důvodové zprávy ministerstva nyní pobírá 1,2 milionů lidí. Ročně je vyplaceno téměř 75 miliard korun. Dalších 300 tisíc lidí jsou držiteli průkazu pro zdravotně postižené. Právě ten by sKarta mohla nahradit.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video