Vláda odmítla návrh Tomia Okamury, aby téměř o všem mohlo být referendum. Rozvrátilo by to ústavní pořádek, řekl ministr Jiří Dienstbier.

Vláda odmítla návrh Tomia Okamury, aby téměř o všem mohlo být referendum. Rozvrátilo by to ústavní pořádek, řekl ministr Jiří Dienstbier. | foto: Dan Materna, MAFRA

Vláda odmítá Okamurův návrh, aby téměř o všem mohlo být referendum

  • 177
Je to v rozporu se zastupitelskou demokracií, na níž je český ústavní systém postaven, odmítá vláda návrh na zavedení obecného referenda téměř bez výjimek, který předložilo hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. "K návrhu vláda přijala odmítavé stanovisko," sdělil iDNES.cz mluvčí vlády Martin Ayrer.

"Referendum navrhneme vlastní, v řádu týdnů," uvedl vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Vládě vadí například to, že by mohla rozhodovat i výrazná menšina, protože Okamurův návrh nepočítá s minimální povinnou účastí. "Nemůžeme zcela rozvrátit náš ústavní pořádek," řekl ministr a šéf legislativní rady pro lidská práva Jiří Dienstbier.

"Kdo nehlasuje, říká, že je mu jedno, jaký bude výsledek," hájí tento princip Okamura.  Návrhem Úsvitu se bude zabývat Sněmovna, ale jeho šance snižuje právě zamítavé stanovisko vlády. Jde o změnu Ústavy, k níž je nutná třípětinová většina poslanců a souhlas tří pětin přítomných senátorů.

Referenda jsou klíčovým bodem programu Okamurova hnutí Úsvit přímé demokracie. Občané by podle něj mohli rozhodovat o všech otázkách vnitřní nebo zahraniční politiky státu. "Vycházíme ze švýcarského a lichtenštejnského vzoru," uvedl Okamura v rozhovoru pro iDNES.cz. (najdete ho zde)

Referendum by podle Úsvitu mohli iniciovat občané peticí se 100 tisíci podpisy, ale také vláda, nejméně 50 poslanců nebo 33 senátorů. Vyhlašoval by ho prezident, konalo by se do roka, ale nejdříve za šest měsíců. To proto, aby byl čas na veřejnou diskusi.

Ústavní soud by měl podle návrhu Úsvitu přímé demokracie pravomoc přezkoumat, zda otázka v referendu neodporuje ústavním principům. Pokud by zjistil, že to tak je, měl by právo referendum zrušit. Podle Okamury se nikdo kvůli možnosti přezkoumání Ústavním soudem nemusí obávat, že by občané v referendu zrušili například občanská práva.

V článku 2 Ústavy ČR je uvedeno, že ústavní zákon může stanovit, kdy lid vykonává státní moc přímo. "Tento zákon po dlouhých dvaceti letech naplní ducha i dikci naší ústavy, která od počátku zákon o referendu vyžadovala a vyžaduje," hájí svůj návrh Okamura.

Sama koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL s obecným referendem také počítá, ale její návrh bude mít jiné parametry než návrh Úsvitu. Obecné referendum podporují komunisté, rádi by ho vyvolali k církevním restitucím.

Opoziční ODS není stoupenkyní obecného referenda, ale trvá na tom, že by se mělo konat v otázce přijetí eura, které občanští demokraté odmítají. To bude dokonce jedním z klíčových témat ODS před volbami do Evropského parlamentu. (více o tom volební lídr ODS Zahradil v rozhovoru pro iDNES.cz zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video