Vláda odmítla odložit vyšší platy policistů

  • 147
Vláda nepodpořila odklad zvýšení platů pro policii, hasiče a celníky. S návrhem, který míří do dolní komory parlamentu, přišli poslanci KDU-ČSL. Jejich šéf Miroslav Kalousek s ním už jednou ve sněmovně neuspěl. Ministr vnitra ale chce požádat poslance, aby zákon upravili.

Šéf resortu vnitra František Bublan tak hodlá zmírnit dopady zákona o služebním poměru na státní rozpočet.

Jednalo by se zřejmě o to, že vláda by mohla valorizovat výsluhy a odchodné členů bezpečnostních sborů podle ekonomické situaci země. Stanovovala by je asi svým nařízením. Současný zákon totiž počítá s automatickým růstem mezd. "Úprava se dá možná ještě stihnout do konce tohoto roku," poznamenal Bublan.

Současně ujistil policisty a příslušníky dalších bezpečnostních složek, že je to nepoškodí. "Už s panem ministrem financí mám určitou představu, jak to definovat, aby nedošlo k tomu, že potom to bude taková nekončená spirála nároků na rozpočet," řekl Bublan novinářům.

Vládou neprošel poslanecký návrh
Vláda nepodpořila odklad zvýšení mezd pro policii, hasiče a celníky tak, jak je navrhují lidovečtí poslanci.

"Vláda k tomu v podstatě může vyjádřit pouze své stanovisko. Poslanecká sněmovna ho bude projednávat, ať vláda řekne, co chce," doplnil Luboš Šikula z tiskového odboru Úřadu vlády.

Lidovečtí poslanci Miroslav Kalousek, Jan Kasal a Jaromír Talíř navrhují odložit o dva roky zvýšení platu pro policisty, hasiče a celníky.

Podle platného zákona by si totiž tito státní zaměstnanci měli od Nového roku přilepšit v průměru o osm tisíc korun. To se autorům návrhu nelíbí a navrhují platnost zákona pozastavit. Ušetřené peníze by se pak rozdělily mezi všechny státní zaměstnance.

Podle lidoveckého předsedy Kalouska se tato změna dá ještě prosadit, i když je málo času. "To byl jeden z důvodů, proč jsem se snažil urychlit to pozměňujícími návrhy v jiných zákonech, ty návrhy o šest hlasů neuspěly, nicméně při dobré vůli a při zkrácení předepsaných lhůt, které je možné zkrátit, je to do konce roku ještě možné stihnout," řekl v úterý Českému rozhlasu 6.

Kalousek už jednou neuspěl
Kalousek neuspěl už v polovině října. "Neexistují důvody, proč jedné profesní skupině přidat 27 procent a ostatním skupinám několikanásobně méně," přesvědčoval Kalousek. Upozornil, že vyplácením výsluhových příspěvků výrazně narostou mandatorní výdaje státu.

Například policista, který odejde do důchodu po dvacetiletém služebním poměru, bude doživotně dostávat měsíční rentu ve výši 40 procent své mzdy u policie. Maximální výše renty přitom bude až 55 procent.

"Nebude řídkým jevem, že lidé v produktivním věku budou odcházet na pravidelnou rentu ve výši průměrného měsíčního výdělku v ČR, často mnohem větší, a to ještě vedle jednorázového odstupného v řádu statisíců," argumentoval tehdy Kalousek.

Poslanci přesto odmítli spojit jeho návrh s hlasováním o zrušení 14. platu. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video