Vláda odmítla návrh novely vysokoškolského zákona

Vláda zamítla poslanecký návrh novely vysokoškolského zákona, který počítá mimo jiné s tím, že veřejné vysoké školy budou moci vstupovat do obchodních společností i družstev vkladem peněžitých i nepeněžitých prostředků.
Především kvůli této pasáži novely kabinet s předlohou nesouhlasí. Rozhodující slovo ale bude mít sněmovna, která by se návrhem pravicových poslanců mohla zabývat v září.

"Veřejné školy hospodaří s veřejným majetkem a s dotacemi od státu. Představa, že by je mohly vkládat do obchodních společností a tímto způsobem připravit veřejnost o ten majetek, se jeví vládě jako nepřijatelná," řekl dnes novinářům vicepremiér Pavel Rychetský.

Novelu ve sněmovně společně předložili zástupci ODS, Unie svobody a KDU-ČSL a předloha má tedy reálnou naději na schválení.

Podobnou úpravu sněmovna sice počátkem letošního roku zamítla, ale jen velmi těsně. Pravicoví poslanci i někteří zástupci univerzit tehdy možnost vstupovat do obchodních společností například vkladem nehmotného kapitálu obhajovali.

Ve světě je podle nich běžné, že až 50 procent nákladů školy kryjí z příjmů z
podnikání.

Novela dále předpokládá, že vysokoškolské vzdělání bude možné získat i v rámci programů celoživotního vzdělávání, které by však byly placené. Předloha mimo jiné počítá i s důslednějším oddělením bakalářských a magisterských studijních programů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video