Vláda se shodla na navýšení plateb za státní pojištěnce. Ministr zdravotnictví ale bude muset vzít miliardu z účtu Státního ústavu pro kontrolu léčiv, jak to chtěl ministr financí Andrej Babiš.

Vláda se shodla na navýšení plateb za státní pojištěnce. Ministr zdravotnictví ale bude muset vzít miliardu z účtu Státního ústavu pro kontrolu léčiv, jak to chtěl ministr financí Andrej Babiš. | foto: Michal Šula, MAFRA

Vláda kývla na kompenzaci pro nemocnice. Miliarda půjde z účtu SÚKL

  • 220
V zatím nejostřejším sporu uvnitř koalice našla vláda kompromis. Ministři kývli na navýšení plateb státu zdravotním pojišťovnám za děti, důchodce či rodiče na mateřské. To bude kompenzovat zrušené poplatky. Pro příští rok na to bude muset šéf resortu zdravotnictví Svatopluk Němeček vzít jednu miliardu korun z účtu Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

"Vláda se na valorizaci plateb za státní pojištěnce dohodla s tím, že ministerstvo zdravotnictví poskytne příští rok na spolufinancování tohoto opatření jednu miliardu z účtu SÚKL," uvedl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Potvrdil to i předseda lidovců Pavel Bělobrádek a další dva členové vlády.

Sociální demokraté tak vyšli vstříc kritice hnutí ANO, podle nějž je nutné hledat i vnitřní rezervy ve zdravotnictví. Němeček navrhl, aby se platba pojišťovnám za takzvané státní pojištěnce, tedy například důchodce, děti či rodiče na mateřské, navýšila ze 787 na 845 korun. Jen letos toto navýšení přinese 2,1 miliardy korun. Ty by pojišťovny musely poslat do nemocnic, které přišly o přibližně stejnou částku zrušením poplatku za hospitalizaci.

První část peněz by podle Němečka měla jít do nemocnic už v červenci, ale zákon musí před tím schválit parlament. Platba za státní pojištěnce by měla být podle ministra pravidelně valorizována.

Koalice se na tom původně shodla, ale pak hnutí ANO řeklo, že jeho ministři byli pro přidání nemocnicím jen pro letošní rok a dál se musí hledat rezervy. "Já jsem to bral, že hlasujeme jenom o roce 2014, naši ministři také a naši partneři to brali tak, že je to i na další roky," řekl v úterý šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš. (více zde)

Už dříve řekl, že postrádá  snahu rozkrýt 260 miliard, které do zdravotnictví tečou. Němeček tak nyní musí sáhnout na peníze z účtu Státního ústavu pro kontrolu léčiv. "Alespoň jsme dosáhli toho, že SÚKL do toho dá miliardu," řekl Babiš po jednání vlády.

Mluvčí SÚKL Lucie Šustková řekla, že k březnu měl ústav na rezervním fondu 1,928 miliardy korun. Aby koalice mohla miliardu ze SÚKL vzít, připraví Němeček návrh zákona, který bude muset schválit parlament.

Ještě před středečním jednáním vlády Němeček přitom varoval, že spory v koalici ohrožují, aby nemocnice vůbec letos včas dostaly peníze, které jim mají nahradit výpadek příjmů po zrušení poplatků. "Pokud to ve středu vláda nepřijme, bude obrovský časový problém to vůbec stihnout pro letošní rok," řekl Němeček. Nakonec tedy na vládě uspěl. Koalice ale  ještě bude muset svou dohodu potvrdit společným hlasováním v parlamentu.

Zeman: Zdravotnictví je černá díra, do níž se sypou miliardy

K hlasitým kritikům stavu zdravotnictví se ve středu přidal i prezident Miloš Zeman. "Zdravotnictví je černá díra, do které se sypou miliardy - to je ta nevyužívaná přístrojová technika, to jsou předražené léky," řekl v rozhovoru pro ČTK Zeman. (více zde)

Připojil se tak k Babišově kritice. Zeman kritizoval nákupy drahých špičkových přístrojů, které jsou v nemocnicích jen málo využívány, a předražené léky. Zeman naopak ocenil krok Němečka, který v únoru odvolal ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv Pavla Březovského. Důvodem byla jeho nespokojenost s řízením ústavu, zejména v oblasti cen a úhrad léků.

Prezident se kladně staví k Němečkovu rozhodnutí obnovit komisi posuzující nákupy přístrojů do nemocnic. "Protože dneska máte super drahá zařízení, která v nemocnicích pracují dvě tři hodiny denně," uvedl prezident.

Ohledně dolu Paskov čeká vláda na návrh smlouvy od NWR

Vláda se také ve středu zabývala situaci kolem Dolu Paskov na severní Moravě. Se společností OKD a jejími vlastníky členové vlády vyjednávají jak zařídit, aby důl nebyl uzavřen letos, jak firma plánovala, ale aby těžba pokračovala alespoň ještě dva roky a horníci teď nepřišli o práci.

"Nezbývá mi nic jiného, než požádat vládu o stažení materiálu, na kterém musí ještě společně pracovat lidé z mého ministerstva a z ministerstva financí," řekl iDNES.cz ještě před jednáním kabinetu ministr průmyslu Jan Mládek z ČSSD.

O Paskovu nakonec ale ministři mluvili. "Očekáváme, že NWR nám pošle návrh smlouvy," řekl Babiš po jednání vlády. V pondělí ministr financí řekl, že se dohodl se zástupcem vlastníků OKD, že by těžba mohla pokračovat až do roku 2017 a že by stát vyčlenil 600 milionů korun na sociální programy pro horníky. Jak ANO, tak lidovci nesouhlasí s tím, aby stát uvolňoval 1,1 miliardy korun, z toho půl miliardy na pokrytí nákladů ze zasypáním dolu.

Mládek a Sobotka ale také v úterý jednali s Garethem Pennym z NWR, která vlastní OKD. A dozvěděli se, že postoj firmy k útlumu těžby se bude odvíjet i od toho, jak se bude vyvíjet cena černého uhlí a zda bude stát ochoten kompenzovat případný propad ceny. Pokud ne, firma by důl zavřela dříve. Právě o nastavení "kompenzačního mechanismu" by se nyní, zhruba do konce dubna mělo podle ministra Mládka jednat. (o jeho schůzce s vlastníky dolu Paskov najdete více zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video