Vláda nevyhověla požadavku únosců

- Filipínská vláda neustoupila únoscům a nestáhne z okolí jejich základny armádu. Odmítla tím první jasný požadavek teroristů, kteří už třetí týden zadržují 21 rukojmích i s evropskými turisty. Úřady prohlásily, že vojáci nechali Skupině Abu Sajafa dost prostoru, když se za poslední týden nepokusili povstalce atakovat.
Teroristé novinářům umožnili natočit rozhovor s rukojmími, kteří vylíčili, jak se mají.

Jsou velkorysí, řekla unesená žena
Dva ze zajatců, francouzská žena a muž hovořili o své situaci pro francouzskou televizní stanici TF1.

Na žádost únosců museli mluvit anglicky. Postěžovali si na psychické útrapy spojené s již tři týdny trvajícím vězněním.

Zpovídaná žena řekla, že tričko a kraťasy má na sobě od počátku únosu. O únoscích hovořila jako o velkorysých lidech, kteří by jim klidně dali vlastní oděvy. Řekla, že někteří z nich jsou velmi hodní a že se někdy na ně nemůže vůbec zlobit. Když se ale zamyslí nad svou situací, tak rozhořčená je.

Únosci žádají stažení armády
Filipínští rebelové předali vyjednávačům konkrétní požadavek poprvé v sobotu 13. května.

Vyzvali vládu, aby stáhla své jednotky z okolí jejich základny, kde mají probíhat další rozhovory s vyjednávači. Únosci poté slibují sdělit podrobnější podmínky. Prezidentův poradce Robert Aventajado se kvůli tomu sejde v neděli s hlavou státu.

Muslimští povstalci požadují, aby jednotky byly staženy z oblasti jihofilipínského ostrova Jolo. Právě tam chtějí uspořádat dvoudenní až třídenní vyjednávací kolo o případném propuštění rukojmích a dalších svých požadavcích. Je známo, že mezi nimi je mnoho takových, jež jsou pro vládu nepřijatelné, například nezávislost regionu, zavedení islámského práva a zákaz přítomnosti zahraničních rybářských lodí v regionu.

"Protože je tyto věci nutné projednat s prezidentem Josephem Estradou, hodlám se s ním sejít," uvedl v sobotu jeho poradce Aventajado.

Vzbouřenci nemocnou Němku nepustili
Očekávalo se, že muslimští rebelové propustí na svobodu nemocnou neměckou turistku. Nestalo se tak a vzbouřenci k tomu nepodali ani žádné vysvětlení. "Žena je v pořádku, ale její propuštění bude prvním předmětem vyjednávání," ujistil libyjský vyslanec Radžán Azzarúk, který pomáhá filipínským vyjednávačům.

Devět Malajsijců, tři Němci, dva Francouzi, dva Jihoafričané, dva Finové, dva Filipínci a jedna Libanonka byli uneseni filipínskými separatisty 23. dubna na malajském ostrově Sipadan. Odkud je únosci převezli lodí na ostrov Jolo. Němka prodělala podle agentury AP dva infarkty. Francouz Stephane Loisy, o jehož propuštění vyjednávači rovněž usilují, trpí zánětem močových cest.

Na ostrově Jolo zmizeli novináři
Dvanáct novinářů, z toho jedenáct zahraničních, beze stopy zmizelo v sobotu na jihofilipínském ostrově Jolo, kde vzbouřenci skupiny Abú Sajafa drží jedenadvacet rukojmích. Vozidlo pohřešovaných žurnalistů bylo nalezeno opuštěné poblíž základny rebelů.

Druhý den se jich osm z džungle vrátilo, zbylí čtyři jsou však stále pohřešovaní.

Nemocná Němka a ostatní rukojmí filipínských rebelů. (7. května 2000)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video