Vláda si bere čas na rozmyšlenou, chce schválený rozpočet nejdřív zhodnotit, pak řekne, co dál. Ilustrační foto

Vláda si bere čas na rozmyšlenou, chce schválený rozpočet nejdřív zhodnotit, pak řekne, co dál. Ilustrační foto | foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

Vláda neuspěla s úsporami v rozpočtu, o demisi ale Fischer nemluví

  • 512
Rozpočet pro příští rok prošel Sněmovnou díky nehlasování poslanců Občanské demokratické strany. To ocenila konkurenční ČSSD, ale už jednou schválené úspory navržené vládou Jana Fischera vzaly za své. Premiér chce situaci v nejbližší době analyzovat a rozhodnout se, co bude dál.

"Maraton debaty o rozpočtu byl skončen. Musím se přiznat, že si nepamatuju, kdy jsem měl naposled takové smíšené pocity," okomentoval výsledek hlasování ve Sněmovně premiér. Rozpočet prošel hlasy sociálních demokratů, Strany zelených, lidovců a některých nezařazených poslanců. Zástupci TOP 09 a komunisté byli proti a poslanci ODS se hlasování nezúčastnili.

Rozpočet na příští rok prošel

Vyhrála ČSSD, učitelé, zemědělci a sociální ústavy

Premiér připomněl, že se výsledná podoba rozpočtu vzdálila od předkládaného návrhu vlády. - čtěte také Fischer: ČSSD a komunisté rozbořili koncept rozpočtu

"Nicméně v závěru schůze jsem dal jasně najevo a požádal jsem poslance z pravé části politického spektra, aby velmi zvážili, co je alternativou," připomenul na brífinku po jednání Sněmovny. Alternativou bylo rozpočtové provizorium, které by podle něj zemi uvrhlo do nejistoty.

"Česko jde do roku 2010 s mnoha palčivými a otevřenými problémy ve veřejných financích, které jsem se domníval, že bychom přijetím vládního návrhu mohli výrazně snížit," poznamenal Fischer. Připomněl, že je rád, že jeho kabinet nebyl pasivní a přišel s úsporným balíčkem, nikoli s původním deficitem 230 miliard.

S pocity zklamání a marnosti se svěřil po hlasování o rozpočtu ministr financí Eduard Janota. "Nicméně si myslím, že jsme se s panem premiérem chovali korektně a jasně definovali naše stanoviska," řekl novinářům.

Podle něj bude obtížné prosadit jakékoli další pokusy o úspory ve zbývajícím čase vládnutí tohoto kabinetu. Janota nemá větší ambice. Jako pozitivum vyzdvihl stejně jako premiér, že je zažehnáno rozpočtové provizorium.

"Měl jsem asi trochu přehnanou ambici se o něco pokusit, nicméně skončilo to, jak to skončilo," řekl s narážkou na fakt, že v politice se žádná změna ani řešení problémů neprosadí bez součinnosti velkých stran.

Kabinet se teď musí sejít a zanalyzovat nastalou situaci. Fischer již v úterý v souvislosti s rozpočtem uvedl, že se demisí nehrozí, ale demise se podává. Stanovisko sdělí až s odstupem. - čtěte také Demise? Nejprve analýza, řekl premiér v dusnu kolem rozpočtu

Případným odchodem z vlády hrozil v případě schválení přesunů peněz v rozpočtu Janota. Po hlasování se k tomu před novináři jednoznačně nevyjádřil.

Vyhrál populismus, hřímá rozhádaná pravice, ČSSD se raduje

Kromě vládního prohlášení následovala po schválení rozpočtu také přehlídka komentářů jednotlivých stran, které se trumfovaly v hodnocení svého podílu na "nakonec dobrém výsledku". Po některé je dobrý tím, jaký rozpočet je, pro ostatní tím, že vůbec je.

Při té příležitosti se do sporu dostala pravice, podle níž zvítězil populismus a prohloubí se deficit veřejných financí.

"Bohužel vítězství populismu umožnili ti, kteří umožnili schválit tento státní rozpočet, ti, kteří vám pravděpodobně budou říkat, jakou obrovskou odpovědnost nesli proti hrozbě rozpočtového provizoria, a už vám nezdůrazní, že ta hrozba nebyla zas až tak strašná," prohlásil šéf TOP 09 Miroslav Kalousek zjevně na adresu ODS.

Naopak místopředseda ODS Petr Nečas se nechal slyšet, jak zklamala TOP 09, jejíž zástupci hlasovali proti rozpočtu. "Navzdory všem proklamacím se zařadila mezi ty, kteří by klidně vyměnili budoucnost za okamžitou spotřebu a krátkodobé politické výhody," řekl Nečas. 

Mluvil také o nutnosti vyvození závěrů ze schválení "pokrouceného" rozpočtu pro úřednickou vládu, která neprosadila své záměry a ve Sněmovně ji přehlasovala levice. Zásahy do rozpočtu, které prosadily ČSSD a KSČM, podle občanských demokratů prohloubí krizi veřejných financí.

ČSSD považuje schválení státního rozpočtu na příští rok za úspěch, pravicové výtky na svou adresu bagatelizovala. "Námi prosazené změny nenarušují celkové parametry rozpočtu a tvoří zhruba jedno procento celkových výdajů, což je nevýrazné," řekl předseda Jiří Paroubek.

Spokojeni s přesuny za 12 miliard korun, díky nimž bude víc peněz na platy státních zaměstnanců, provoz sociálních služeb a přímé platby zemědělcům, jsou naopak lidovci. Komunisté sice byli pro pozměňovací návrhy, ale pro rozpočet jako celek nehlasovali.

Radost mají po dnešku například hasiči a policisté, kteří ráno demonstrovali u Sněmovny proti snižování platů. A právě zástupci KSČM a ČSSD davu slíbili, že za jejich požadavky budou bojovat. - čtěte zde více o demonstraci

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video