Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: ČTK

Vláda nedala požehnání zavedení korunního svědka. Chtěla ho ČSSD

  • 30
Vláda odmítla návrh poslanců ČSSD na zavedení korunního svědka. Ten by mohl získat beztrestnost za klíčové svědectví, které pomůže rozbít například zločinecký korupční gang. ODS už dříve řekla, že návrh podpoří jen v případě, že o zastavení bude definitivně rozhodovat soud. Návrh ale pravomoc ponechal státnímu zástupci. O změně zákona definitivně rozhodne až Sněmovna.

Korunní svědek by mohl získat beztrestnost tak, že by státní zástupce zastavil trestní stíhání na základě písemného svolení nejvyššího státního zástupce - a to v případě zločinů, za které hrozí nejméně osm let vězení a které spáchala organizovaná skupina. Podobně využívají korunního svědka například v USA v boji proti mafii.

Dva odborníci ČSSD na bezpečnost, Jeroným Tejc a Martin Pecina, dali do návrhu zákona několik podmínek, které by musel korunní svědek splnit.

"Jeho svědectví významně přispěje k objasnění organizované kriminality, vydá prospěch a nahradí způsobenou škodu a nedopustí se od přerušení stíhání žádného úmyslného trestného činu," píšou poslanci v návrhu.

Svědek by se navíc nemohl vyhnout trestu v případě, kdy zločin sám organizoval nebo způsobil něčí smrt.

Podobný návrh už letos schválila Poslanecká sněmovna, narazil ale v Senátu, který ho zamítl. Parlament také schválil korunního svědka na podzim 2005, nedokázal ale přehlasovat veto prezidenta Václava Klause.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video