Podle premiéra není ale schvalování smluv ukončeno.

Podle premiéra není ale schvalování smluv ukončeno. | foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Vláda nechce riskovat zamítnutí radaru, ze Sněmovny ho nečekaně stáhla

  • 1227
Radar měl už namále. Opozice se pokusila využít nepřítomnosti koaličních poslanců a chtěla ve středu prosadit zamítnutí smluv o americké základně. Vláda pohotově zareagovala a smlouvy o radaru ze Sněmovny raději stáhla. Ratifikace nekončí, souhlas Senátu platí, ale poslanci se zatím ke smlouvě nebudou moci vyjádřit.

Stažení smluv oznámil na mimořádně svolané tiskové konferenci po 19. hodině sám předseda vlády Mirek Topolánek, obklopený představiteli koaličních stran.

Kvůli napjaté situaci ve Sněmovně, kdy koalici chyběly hlasy, se dnes nečekaně sešla vláda. Dohodla se, že smlouvy o radaru raději ze Sněmovny vezme zpět, aby o nich poslanci nemohli hlasovat. Hrozilo totiž, že by je mohla opozice zamítnout.

"Chtěli jsme zabránit podobné situaci jako s našimi vojáky v Afghánistánu, kdy vlastně neschválením mise byly ohroženy životy," oznámil Topolánek novinářům.

Podle něj tím ale není schvalování smluv ukončeno. Vláda, která nyní nemá ve Sněmovně většinu, tak chce pouze odvrátit hrozbu zamítnutí smluv.

"Nám to zákon umožňuje a umožňuje nám vrátit kdykoli ty smlouvy do Sněmovny v situaci, kdy bude zaprvé jasnější, jak to s radarem bude, a zadruhé nebude tak excitovaná a destrukční atmosféra v celé Poslanecké sněmovně," řekl Topolánek novinářům.

Připomněl, že stále platí souhlas Senátu, který smlouvy schválil již loni v listopadu. K jednání o smlouvách se chce vláda vrátit po jednání s americkou administrativou a po summitu NATO ve Štrasburku a Kehlu.

"Co je lidsky nepochopitelné, je to, že nebyli vypárováni dva vážně nemocní poslanci," vyčetl Topolánek opozici, že zneužívá nepřítomnosti poslanců Hinka a Kvapila.

Předseda nejsilnější opoziční strany Jiří Paroubek označil stažení smluv za zbabělost vlády a velké vítězství opozice. "Jsem přesvědčen, pokud by se vláda nezachovala takto zbaběle, že zítra (ve středu) mohly být tyto smlouvy smeteny ze stolu. Vláda tuto zdržovací taktiku nemůže hrát donekonečna," poznamenal předseda ČSSD.

Opozice cítila šanci, měla převahu

Koalice s opozicí si dnes totiž tak trochu vyměnila role. Zatímco ČSSD a KSČM chtěly vždy smlouvy o radaru z každého programu schůze vyřadit, aby se o nich vůbec nehlasovalo, dnes se je pokusili vyřadit zelení. Opozice naopak prosadila, aby se o radaru hlasovalo ve středu dopoledne.

"Rozhodli jsem se, že by bylo dobře o těch smlouvách rozhodnout, protože je otázka, zda má smysl to stále protahovat. Jsme přesvědčeni, že ve Sněmovně hlasy na ty smlouvy nejsou, a chceme, aby se to ukázalo," vysvětlil iDNES.cz stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Levice ve Sněmovně válcuje koalici

Opozice podle něj spoléhala na to, že koalice nemá pro radar potřebných 101 hlasů, navíc doufala, že se jí podaří smlouvy úplně zamítnout.

"Pravděpodobně padne návrh na zamítnutí," řekl. Sněmovna tak vůbec nemusí hlasovat o tom, zda smlouvy půjdou nebo nepůjdou do druhého čtení, tedy k projednání ve výborech, věřil ještě dopoledne Zaorálek.

"Může dojít k zamítnutí smluv. Tím může projednávání skončit, na to je potřeba prostá většina, ne 101 hlasů," vysvětloval.

Ve Sněmovně dnes totiž chybělo několik koaličních poslanců. Lidovec Tomáš Kvapil leží po mozkové příhodě v kómatu, poslanec ODS Vladimír Hink je po páteční nehodě v nemocnici. Někteří ministři jsou kvůli unijním povinnostem v zahraničí, čímž se snižuje potřebné kvórum.

Přítomno bylo naopak několik poslanců koalice, kteří se dlouhodobě netají výhradami k přítomnosti americké základny na českém území.

Zamítnutí Lisabonu se ČSSD nebojí

Zaorálek odmítl, že by zamítnutím radaru ohrozila ČSSD i přijetí Lisabonské smlouvy, na které jí záleží. ODS totiž trvá na své podmínce, že bez schválení radaru neschválí Lisabonskou smlouvu. Zaorálek nevěří, že by ODS zašla tak daleko.

"Pokud by se ODS rozhodla na základě toho Lisabon zlikvidovat, tak to je věc, která by jí nesmírně ublížila," řekl. Podle něj by tak strana zároveň "potopila Topolánka".

Projednávání smluv navrhl předseda poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka. Sociálním demokratům pomohli s jejich prosazením do programu komunisté a nezávislé poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková.

Radarová základna má být součástí plánovaného protiraketového štítu ve střední Evropě spolu s desítkou protiraketových střel v Polsku. Proti rozšiřování systému, které má poskytnout ochranu před nebezpečím ze zemí jako Írán či KLDR, se ale ostře staví Moskva.

V poslední době dávají Američané najevo možnost, že radar nevznikne vůbec, když se Írán umoudří a vzdá se jaderného programu. I když to označují za nepravděpodobné.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video