Vláda navrhuje zvýšit plat politiků

  • 142
Základní platy poslanců, ministrů i dalších ústavních činitelů by se příští rok podle vlády měly zvýšit. Ministři přitom zatím tvrdili, že až roku 2006 zůstanou platy politiků kvůli reformě veřejných financí "zmrazené" a nebude se s nimi hýbat.

Pokud návrh vlády schválí parlament, vzroste roční základní výdělek politika o dvacet procent jednoho jeho měsíčního platu.

Řadový poslanec si tak přilepší ročně o 9300 korun, premiér o 27 tisíc korun. K platu přitom politici dostávají různé náhrady, například za to, když jako mimopražští do parlamentu dojíždějí.

"Vláda vyhověla požadavku ministra spravedlnosti, a to kvůli soudcům a státním zástupcům," řekl MF DNES premiér Vladimír Špidla. Ministr Karel Čermák přesvědčil kabinet tvrzením, že by nebylo správné, aby příští rok reálně klesly platy soudců a státních zástupců, protože by to ovlivnilo jejich nezávislost.

Ministři ve středu také rozhodli, že od příštího roku budou všichni lidé placení ze státního rozpočtu dostávat jen dvanáct platů. Třinácté a čtrnácté platy mají být zrušeny a místo toho se učitelům či úředníkům "rozpustí" do jejich dvanácti platů dvacet procent jednoho měsíčního příjmu.

To považují zaměstnanci placení státem za nepřijatelné. Již letos přitom mají dostat jen deset procent třináctého a deset procent čtrnáctého platu. Politici jsou na tom lépe. Čtrnáctý plat pro ně navrhla sice vláda zrušit, ale z třináctého dostanou politici již v červnu polovinu. "Nenašli jsme způsob, jak to srovnat," tvrdí premiér.

Platy politiků porostou, přestože jsou zmrazené
Výplaty politiků se budou počítat jinak. Ne podle nejvyššího platu úředníků jako dosud, ale budou trojnásobkem průměrného platu.

Zákon, který s tím počítá, byl již přijat. Vláda teď navrhuje odložit jeho účinnost o dva roky. Platy ministrů a dalších politiků jsou sice nyní "zmrazené" a podle původních plánů vlády neměly až do roku 2006 růst, ale nyní je vše trochu jinak.

Ministři si chtěli od příštího roku bez náhrady zrušit jak třinácté, tak čtrnácté platy, ale nakonec kvůli soudcům a státním zástupcům změnili plán. Právě soudci už totiž v minulých letech u Ústavního soudu uspěli se stížnostmi na zrušení svých čtrnáctých platů.

Ministři proto ve středu navrhli, aby nejen soudcům, ale i politikům vzrostl částečně od příštího roku základní plat místo dosud vypláceného třináctého platu. "Nejde to udělat tak, aby se to politiků netýkalo. Je to jeden zákon," vysvětlil ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

Politici si přilepší
Už nyní je však velmi pravděpodobné, že v budoucnu přijde ještě mnohem výraznější růst platů politiků, než bylo navrženo. Jde o to, že již bývalá Zemanova vláda i s tehdejším ministrem práce a sociálních věcí Vladimírem Špidlou protlačila parlamentem nový služební zákon pro státní zaměstnance.

A právě ten zřejmě přinese razantní nárůst platů politiků. Plat poslance či ministra by se totiž podle zákona, jehož účinnost vláda ve středu navrhla odložit na rok 2007, vypočítával z trojnásobku průměrného platu v nepodnikatelské sféře. Podle Českého statistického úřadu byl tento průměrný plat 16 785 korun.

Pokud by tedy služební zákon platil již příští rok, poslanec by si přišel měsíčně na 50 400 korun. Dostal by tak téměř o čtyři tisíce korun více než nyní. Je přitom pravděpodobné, že do roku 2005 průměrný plat, od nějž se má odvíjet měsíční plat politiků od roku 2007, dále vzroste.

"Nepředpokládám, že pak dojde k nějakému výraznému skokovému nárůstu platů," tvrdil přitom včera MF DNES premiér Špidla.

Přepíšou vládní plány poslanci?
Plány vlády, která chce zrušit třinácté a čtrnácté platy a spolu s tím upravit příjmy politiků, mohou ještě výrazně předělat poslanci.

"Budeme navrhovat, aby se plat politiků nějakým způsobem odvíjel například od minimální mzdy," řekl ve středu předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. Komunisté podle něj také budou prosazovat, aby místo rušených třináctých a čtrnáctých platů dostali státní zaměstnanci více přidáno k běžným dvanácti platům.

ODS se podle svého ekonomického experta Martina Kocourka bude chovat jinak. "My se zrušením třináctých platů souhlasíme. A je podle mě správné, že jsou platy politiků zmrazené. Není třeba na nich něco měnit," uvedl Kocourek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video