Vojáci, které už dříve Česká republika poslala do Mali

Vojáci, které už dříve Česká republika poslala do Mali | foto: Jana Růžičková, Armáda ČR

Vláda navrhuje vyslat vojáky na Golanské výšiny a do Mali

  • 63
Česká armáda by mohla na Golanské výšiny na hranice Izraele a do afrického Mali vyslat až 30 vojáků. S účastí v misích pod patronátem OSN vyslovila souhlas vláda, musí to ještě schválit parlament. Po jednání kabinetu to řekl ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO.

Nasazení vojáků do konce roku 2016 vyjde ministerstvo obrany na 182 milionů korun, úřad bude část peněz požadovat po OSN.

V Mali již česká armáda působí pod patronací mise Evropské unie. Podílí se na výcviku tamních vojáků, hlídá i velitelství mise v hlavním městě Bamaku. Nový mandát umožní vyslání až 25 specialistů. Působit budou na severu země, kde se odehrávají boje s islámskými radikály. V misi pod patronací OSN budou spolupracovat s nizozemskými vojáky.

Dalších až pět důstojníků chce česká armáda vyslat na Golanské výšiny do mise OSN. Do Izraele by měli zamířit tři vojáci. Působit budou ve velitelství mise. Pokud by OSN požadovala navýšení české účasti, odjeli by další dva vojáci.

Prezident Miloš Zeman dlouhodobě prosazoval rozsáhlejší zapojení českého vojska na Golanech. Viděl v tom možnost boje proti islámskému terorismu. Vedení armády ale namítalo, že mise OSN je nebojová a kvůli válečnému konfliktu v Sýrii fakticky nefunkční.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue