Odboráři hrozí, že pokud vláda nebude hledat kompromisy, dojde i na demonstrace a stávky. Ilustrační foto

Odboráři hrozí, že pokud vláda nebude hledat kompromisy, dojde i na demonstrace a stávky. Ilustrační foto | foto: Filip Horáček, iDNES.cz

Vláda musí šetřit citlivě, jinak vyjdeme do ulic, pohrozily odbory

  • 757
Nová vláda poprvé slyšela odborářské řinčení zbraní jménem protesty. Nečas a spol. musí poslouchat naše argumenty, a ne šetřit za každou cenu, jinak vyjdeme do ulic, pohrozili odboráři. Na programovém prohlášení neshledávají nic dobrého. Premiér Nečas vzkázal, že se nenechá vydírat.

Je potřeba ještě jednat a ministři nám to slíbili, uvedli představitelé Českomoravské konfederace odborových svazů. Věří, že zatím nebude třeba sahat k obranným opatřením.

"V případě, že by vláda neměla snahu jednat a hledat kompromisy, jsme připraveni využít všechny prostředky, které máme," varoval předseda mocného odborového svazu Kovo Josef Středula, který odmítá "dělat ze zaměstnanců trhací kalendář".

Demonstrace a stávky nevyloučil, i když žádnou konkrétní zatím ochránci zaměstnanců nehrozí.

Stát podporuje švarcsystém, tvrdí odbory

Z analýzy programového prohlášení odborům také vyplynulo, že stát podporuje takzvaný švarcsystém. Lidé nevstupují do standardního pracovního poměru, ale pracují pro firmu jako samostatní podnikatelé či na dohody.

Důsledkem bude podle odborů další prohloubení výpadku příjmů do veřejných rozpočtů.

"V programovém prohlášení vlády se hodně mluví o podnikatelích, o zaměstnancích tam ale není ani slovo. Cesta škrtů je špatná cesta, která Českou republiku přivede maximálně k chudobě," míní šéf odborářů Jaroslav Zavadil.

Makroekonom odborové centrály Martin Fassmann má podobný názor. "K prosperitě se zkrátka neproškrtáme. Je potřeba se především zblízka podívat, jestli všichni platí daně tak, jak mají, aby nedocházelo k obřím daňovým únikům," říká ekonom, který je jedním z autorů analýzy, která rozcupovala koaliční smlouvu i programové prohlášení vlády.

Mají lidé líbat Kalouskovi ruku? zlobí se odbory

Fassmann také spílá vládě za to, že chce od těch, kdo pobírají sociální dávky nebo důchody, aby podepsali čestné prohlášení, že peníze od státu opravdu potřebují.

"To, že chce vláda vyvolat v lidech stud z toho, že pobírají nemocenskou nebo důchod, považuji za ponižující a odporné. Teď už snad zbývá jen to, aby každý takový člověk líbal ruku panu ministrovi Kalouskovi za to, že mu stát dává peníze," rozlítil se odborářský makroekonom.

Nečasova vláda navrhla změny v zákoníku práce, kde se vyskytuje například větší podpora nezaměstnaným, kteří začnou podnikat, zdvojnásobení doby, po kterou lze pracovat na dohodu o provedení práce, řetězení pracovních smluv na dobu určitou, či změny ve vyplácení odstupného, připomněla agentura ČTK.

To spolu se snižováním sociálních dávek povede podle odborářů k růstu počtu chudých, k polarizaci společnosti na bohaté a chudé a k popírání společenské solidarity. "A nemůžu se zbavit pocitu, že někteří ministři snad ani nevědí, na které resorty přišli," popíchl Nečasův vládní tým šéf odborové centrály Zavadil.

Nečas: Reakce odborů se dala čekat

Na drtivou kritiku koaliční smlouvy a programového prohlášení vlády reagoval šéf ministerského týmu Petr Nečas. "Tím, co a jak ze strany odborů zaznělo, nejsem vůbec překvapen, podobnou reakci jsem čekal," okomentoval kritiku odborové centrály Nečas.

Podle něj jsou Česká republika i odboráři na rozcestí. "Musí si vybrat, jestli se budou chovat jako odbory v Maďarsku a Řecku, které sabotovaly důležité reformy tak dlouho, až oba státy skončily v té situaci, ve které jsou teď," odpověděl na výhrady ČMKOS Nečas.

Premiéra nevyvedla z míry ani slova o demonstracích a stávkách. "Jsme připraveni s odboráři jednat, ale nenecháme si vyhrožovat. Doufám, že odboráři nezabouchnou dveře k jednáním ještě předtím, než nějaká vůbec začnou," svěřil se premiér, podle kterého se teď stabilizace veřejných rozpočtů bez škrtů prostě neobejde.

Se špičkami odborů se Nečas chce sejít hned poté, co jeho vládní tým dostane důvěru poslanců. "Analýzu odborářů si samozřejmě přečtu, netvrdím, že mám patent na rozum," snažil se Nečas konflikt na ose vláda - odbory mírnit.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video