Premiér Petr Nečas při projevu v Poslanecké sněmovně. (10. srpna 2010)

Premiér Petr Nečas při projevu v Poslanecké sněmovně. (10. srpna 2010) | foto: Dan Materna, MAFRA

Třenice a cukání. Změna důchodů vládou ještě zahýbe, říkají politologové

  • 425
Kompromis. Tak komentují všechny tři vládní strany návrh důchodové reformy. Oslovení politologové ale předvídají, že vyjednávání o finální podobě penzijního systému způsobí v koalici ještě velké tření. "Až nastane kvůli změnám tlak, jedna z politických stran se začne cukat, tak se to bude okamžitě snažit přelít do vnitrokoaličních hádek," tvrdí politolog Jiří Pehe.

"Nemyslím si, že to, na čem se strany dohodly, je definitivní. Na členy vládní koalice vznikne obrovský tlak, aby si to ještě promysleli a upravili a navrhli výjimky," předvídá Pehe. Zároveň připomíná, že zvýšení DPH na dvacet procent je nejvyšší svého druhu v Evropě, což využije ke kritice opozice.

Že čeká koalici ještě nespočet hodin nad finální podobou důchodů, potvrzuje vyjednavač Věcí veřejných Pavel Rusý: "Co se týká spokojenosti, nebo nespokojenosti, je to stále postupné sbližování stanovisek a hledání společných řešení."

JAK SE ZMĚNÍ PENZE?

Současných 28 %, které platí na důchodové pojistné dohromady firma a zaměstnanec, bude možné snížit na 25 %. Podmínkou však bude, že k této části si lidé přidají ještě další 2 % a budou je ukládat do penzijních fondů. Po dosažení důchodového věku jim bude vyplácena pravidelná měsíční doživotní renta a snížený státní důchod. Vyvedení bude dobrovolné, rozhodnutí však bude nutné učinit před dosažením 35 let věku. Náklady na tuto změnu mají dosáhnout 20 miliard korun. Zvýšením DPH však stát získá 57 miliard. Co tedy bude se zbytkem peněz? 20 miliard pokryje výpadek způsobený snížením odvodů firem, 6 miliard budou stát vyšší daňové slevy na dítě. Stát tak bude mít k dobru ještě 11 miliard na zalepení dnešní díry v důchodovém systému.

Pehe předvídá, že až nastane během vyjednávání o finální podobě penzijního systému kvůli změnám tlak, začne se některá ze stran "cukat" a následně se bude snažit přelít napětí do vnitrokoaličních hádek.

"Nechci říkat, že se koalice rozpadne, protože koalice se rozpadají mnohem obtížněji, než se to na první pohled může zdát. Na druhou stranu koalice je už nyní poměrně rozklížená, probíhají uvnitř ní mocenské souboje a vzájemně se diskreditují," nastiňuje Pehe.

Vládní strany zatím mluví o přijatelném kompromisu, bez kterého by dohoda nebyla možná. "S řešením, které bylo předloženo, jsem spokojen. Ten kompromis je pro nás naprosto přijatelný. Samozřejmě musela každá strana ze svých představ ustoupit, ale ten materiál tak, jak byl ve čtvrtek schválen, jsem předložil, takže jsem s ním spokojen a ztotožněn," uvedl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Premiér a předseda ODS Petr Nečas také označil návrh za kompromisní krok, který neprohloubí deficit veřejných rozpočtů a zároveň sníží závislost lidí na státem organizovaném průběžném systému pojištění. 

Politolog Josef Mlejnek v této souvislosti přemýšlí, zda si proti sobě ODS a TOP 09 navrhovanou podobou penzijní reformy nepoštvou své voliče. "Možná si paradoxně mohou u některých svých voličů uškodit, protože tím, jak se důchodová reforma rýsuje, je to spíše taková 'reformička'. Navrhují pouze dobrovolné spoření do fondů, ale představy politiků z řad ODS a TOP 09 byly přitom daleko razantnější," připomíná Mlejnek.

Získat peníze zvýšením DPH je strategické

Politolog Pavel Šaradín se pozastavuje nad navrhovaným sjednocením DPH na dvacet procent. To chce vláda prosadit, protože potřebuje peníze na změnu penzijního systému, což vyjde na dvacet miliard.  

"Podle mého by se skoro žádné daňové reformy nemusely odehrávat, pokud by se prosadil nový zákon o zadávání veřejných zakázek a pokud by se zavedla všechna protikorupční opatření tak, jak bylo avizováno. Na tom by se ušetřily miliardy korun," okomentoval rozhodnutí vlády politolog Pavel Šaradín.

"Čekal jsem že, strategie bude jiná. Požadavek na silné protikorupční zákony byl vlastně zbraní, kterou současné vládní strany zvítězily. To se bohužel nestalo a nyní vláda prosazuje věci, jako je zvyšování daní, což je běžná strategie každé vlády," dodal Šaradín.

Nečas rozhodnutí vlády brání. "Sjednocení sazeb DPH vychází i z názoru tzv. Bezděkovy komise a také z názoru NERV. Já to považuji za velmi efektivní krok, který umožní provést důchodovou reformu v její druhé fázi a současně neprohloubit deficit veřejných financí," řekl na páteční tiskové konferenci premiér.

Podobně mluví i Pavel Rusý z Věcí Veřejných. "Cílem bylo udělat reformu tak, aby byly reformní deficity co nejmenší. Jakmile se dostanete do situace, kdy víte, že nějaké finance do systému musíte dostat, je potřeba se rozhlédnout, kde by bylo možno je získat. Ať to uděláte jakýmkoliv způsobem, nutně se to na nějakých daních projeví. Vzhledem k tomu, že ekonomičtí odborníci to doporučovali řešit formou DPH, tak v tomto směru jsme dali na jejich doporučení a požadavek koaličních partnerů," uvedl.

Podle politologa Josefa Mlejnka je způsob, jak chce vládat získat na důchodovou reformu peníze, strategický. "Je to nepřímá daň, takže to zaplatí všichni. Sice se něco zdraží, ale na to si lidé časem zvyknou. U DPH je výhoda, že si lidé neuvědomují, že vlastně platí daň. Je to jiné, než když třeba vláda zavedla poplatek 30 korun u doktora," míní Mlejnek.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video