Ivan Langer byl první, kdo z členů vlády začal mluvit o možných odposleších politiků a novinářů

Ivan Langer byl první, kdo z členů vlády začal mluvit o možných odposleších politiků a novinářů | foto: Dan Materna, MF DNES

Vláda mimořádně jednala o odposleších

  • 329
Vláda Mirka Topolánka se sešla v pátek ráno na mimořádném jednání. Důvodem byly odposlechy, o kterých bude od deseti hodin jednat i Poslanecká sněmovna. Její mimořádnou schůzi si přáli především sociální demokraté, kteří se chystají na tvrdou kritiku vlády ODS.

Informaci o zasedání kabinetu potvrdil iDNES.cz zdroj blízký ministrům, který si nepřál být jmenován a nechtěl uvést podrobnosti.

ČTK potvrdil schůzi vlády vicepremiér Petr Nečas, který ale také nechtěl k výsledku jednání nic bližšího říci. "Nic víc vám k tomu nemohu říci, protože zasedání bylo v režimu klasifikovaných informací," uvedl.

Nezvykle brzké jednání vlády ukazuje, že pátek bude patřit mezi ty "politicky horké" dny. Topolánek a jeho ministři jsou v obtížné situaci, a to zejména poté, co samotný premiér Topolánek, ministr vnitra Ivan Langer i místopředseda Nečas  minulý týden spekulovali o odposleších.

Langer mluvil o podezření, že je odposloucháváno až dvacet novinářů a politiků. Topolánek doslova sdělil: "To je samozřejmě dračí vejce té minulé vlády, toho minulého ministra vnitra. To, že je tady fízlována celá řada novinářů a politiků, je určitě s podivem, od toho je tady sedmá velmoc, aby na tuto věc upozornila." - více zde

Na jejich informace ovšem reagovala o několik dnů později nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká.

"Není odposlouchávána Sněmovna, není odposloucháváno ministerstvo vnitra, není odposloucháván Český rozhlas a stejně tak není odposloucháváno dvacet poslanců či novinářů za účelem toho, aby došlo k nějaké diskreditaci nebo k získání nějakých informací," prohlásila v ČT Vesecká.

Jednání poslanců může být jen slovní přestřelkou
Páteční jednání poslanců nemusí dlouho trvat. Hned na začátku si totiž musí schválit program, pokud se tak nestane, schůze vzápětí končí. Takovou situaci už Sněmovna několikrát zažila. Navíc pátek nepatří - diplomaticky řečeno - zrovna k příliš pracovním dnům poslanců, brzy po poledni už většinou spěchají domů.

Také samotná schůze nemusí přinést žádný výsledek. Jestliže se neobjeví nové informace, lze čekat pouze slovní přestřelku, která ale nebude mít žádný konkrétní dopad. Navíc zákony v České republice jsou takové, že mnohdy je téměř nemožné zjistit, zda byl někdo odposloucháván, proč a v jakém období.- více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video