Lidé se začínají zajímat o záměry Američanů v Česku. Ilustrační foto

Lidé se začínají zajímat o záměry Američanů v Česku. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vláda kývne na jednání o radaru, odpůrci převažují

  • 2277
Další průzkum potvrdil, že mezi obyvateli ČR je zatím výrazně víc odpůrců než zastánců umístění amerického radaru v ČR. Podle průzkumu STEM pro Českou televizi se proti radaru vyslovilo 70 procent dotázaných. Vláda přesto kývne na jednání s USA. Lidé začínají shánět informace.

Protiraketový radar

Lidí, kteří se zajímají o součást americké protiraketové základny umístěnou v ČR, přibývá. "Za posledních několik měsíců jich přibylo asi deset procent," řekl v Otázkách Václava Moravce v ČT šéf agentury STEM Jan Hartl.

Podle průzkumu sleduje zběžně informace o zařízení 51 procent lidí, pozorně 29 % lidí a vůbec dvacet procent.

Zájem lidí o radar

Rámcovou představu o tom, jak by radarová základna fungovala, má 54 procent lidí. "Otázkou je, jak dobré informaci lidé mají," řekl v ČT Hartl.

Vondra: Odpovíme ano, jdeme do jednání
Koaliční politici ve speciálním vydání Otázek Václava Moravec několikrát zdůraznili, že českou odpovědí na americkou nótu bude pouze souhlas s dalším jednáním o umístění radaru, nikoliv závazné rozhodnutí.

"Neříkáme ano, říkáme jen jdeme do jednání," řekl v pořadu vicepremiér Alexandr Vondra. "Pak bude prostor obhájit si české zájmy. Nóta nevytváří žádný právní závazek, nóta bude - po mém soudu - kladnou odpovědí: ano, budeme jednat."

Zelení: Chceme multilaterální smlouvu
Místopředseda Strany zelených Ondřej Liška Vondrův postoj podpořil, nóta je také podle něj jen prvním krokem k jednání. Sama trojkoalice ale podle něj zdaleka není jednotná v postoji k základnám.

Zelení totiž opakovaně zdůrazňují nutnost multilaterální smlouvy o radarech v rámci NATO, nikoliv jen mezi USA a Českem. Podle Lišky Američané při jednání o umístění radarů v Česku a Polsku NATO dokonce obešli. Americký velvyslanec v ČR Richard Graber to vyvrací. "O téhle otázce se v Bruselu rozsáhle hovoří."

Vláda: Text zveřejníme až po odeslání
Česká vláda nejprve pošle Američanům odpověď, teprve potom zveřejní text. Už minulý týden to řekl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a sklidil za to kritiku, že vláda chce text tajit.

Alexandr Vondra ale slova svého kolegy posvětil a vysvětlil. Jde prý o korektní diplomatický postup. "Text musí nejprve číst druhá strana, teprve potom může být zveřejněn."

Zaorálek: Radary jsou místem prvního úderu
Jasné ano umístění amerických radarů zatím deklaruje jen ODS. Podle průzkumu agentury STEM ale se stranou názor nesdílí ani její voliči, mezi příznivci občanských demokratů je 47 % odpůrců základen.

ČSSD radary spíše odmítá. Lubomír Zaorálek v ČT uvedl, že největší lží jsou slova o tom, že výstavba radaru je náš závazek vůči NATO. "Je to bilaterální smlouva s USA. A kolosální lží je, že radary budou oázou bezpečnosti. Ne, radary jsou místem prvního úderu! Tím okamžikem se ČR stává první linií, bez názoru občanů se nedá odpovědět."

Komunisté trvají na vypsání referenda. "V odpovědí na americkou nótu musí být zmíněno, že v jednání budeme pokračovat, až budeme znát výsledky referenda," řekl v ČT šéf KSČM Vojtěch Filip.

Havel: Předvedeme se jako nespolehlivý partner
Pro speciální vydání Otázek vyjádřil svůj názor na přítomnost radarů i bývalý prezident Václav Havel. "Myslím, že se nic nestane, když zde ten radar nebude, ale předvedeme se jako partner, na kterého není spolehnutí," míní Havel.

Podle něj je jedno, jestli bude americký radar zařazen do systému NATO. "Podepsáním smlouvy s NATO jsme řekli, že jsme spojenci a budeme si pomáhat, a to ne jen vojsky vyčleněnými pro NATO."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video