Cyril Svoboda

Cyril Svoboda | foto: David Port, MF DNES

Vláda kývla na zkrácení mandátu Sněmovny, lidovci ho nepodpoří

  • 158
Vláda v demisi souhlasí s poslaneckým návrhem ústavního zákona, který Sněmovně zkrátí funkční období. Ten je součástí politické dohody, která má překonat vládní krizi. Lidovci ale tento návrh odmítají podpořit, podle nich je třeba věc řešit systémově a využít senátní návrh na změnu ústavy. Zítra ho "opráší" ve Sněmovně.

Lidovci po jednání poslaneckého klubu KDU-ČSL oznámili, že návrh nepodpoří a že budou usilovat o zásadní změnu ústavy. "Došlo k politické krizi, ne ústavní, proto to není třeba řešit jednorázovým ústavním zákonem," řekl lidovecký poslanec Cyril Svoboda.

Podle něj není pravda, že je současný návrh jediným možným řešením. K předčasným volbám se má dojít normálním způsobem, buď podle stávající ústavy, nebo změnou pravidel, ale ne jednorázovou změnou, kterou představuje návrh poslanců ODS, ČSSD a zelených.

Návrh na systémové řešení podobných politických krizí přitom už před časem schválil Senát a nyní je ve Sněmovně. "Senátní návrh už ve Sněmovně prošel prvním čtením," řekla iDNES.cz lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová. Ta dostala za úkol jej zítra doporučit na jednání ústavně-právního výboru dolní komory.

Návrh spočívá v tom, že pokud by vláda podala demisi, tak by Sněmovnu rozpustil prezident za podmínky, že by si poslanci své rozpuštění odhlasovali většinou 101 hlasu.

Fischer plní diář

Přijme Topolánka a Paroubka, pak vybere ministry

Takový senátní zákon by ve Sněmovně podpořili všichni lidovečtí poslanci, ten současný, který dnes vláda schválila, naopak podpořit nechtějí.

"Usnesení klubu nepadlo, ale drtivá většina přítomných poslanců KDU-ČSL podporuje, aby byl přijat senátní návrh, a ne návrh, který dnes schválila vláda. Bude to také podpořeno usnesením stranických orgánů," řekl novinářům po jednání klubu předseda lidovců Jiří Čunek s tím, že vládní návrh je neústavní.

Pro by mohli být i poslanci z Kalouskova křídla. Budoucnost současného zákona, který dnes podpořila vláda, to ale zřejmě neohrozí - sociální a občanští demokraté si jej mohou odsouhlasit spolu i bez hlasu lidovců.

Dva lidovečtí ministři přesto dnes pro vládní návrh zvedli ruku. "Mě to mrzí, je to škoda," reagoval na to Čunek.

"Opravdu nejsem šťasten z této formy, myslím si, že kulhá za ústavou na obě nohy, na druhou stranu jsme uprostřed bezprecedentní hospodářské krize," obhajoval své hlasování ministr financí v demisi Miroslav Kalousek.

"Samozřejmě že pokud by bylo nějaké čistší řešení, byl bych raději. Ale žádné řešení znamená obrovské škody," dodal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video