Vláda se pokusí prosadit například návrh na zavedení korunního svědka, který by mohl získat beztrestnost výměnou za to, že pomůže rozbít organizovaný gang.

Vláda se pokusí prosadit například návrh na zavedení korunního svědka, který by mohl získat beztrestnost výměnou za to, že pomůže rozbít organizovaný gang. | foto: iDNES.cz

Vláda kývla na protikorupční balíček. Korunní svědci mají rozbít gangy

  • 212
V boji proti korupci by měl podle vlády Jana Fischera pomoci speciální protikorupční agent či korunní svědek, který by policii výměnou za beztrestnost pomohl rozbít organizovaný zločinecký gang. Vláda tyto své návrhy posílá do Sněmovny. "Prošlo to, jak jsem to předložil," řekl iDNES.cz ministr vnitra Martin Pecina.

Institut korunního svědka se využívá třeba v USA. Žalobce by například mohl zastavit stíhání korunního svědka, který by se přiznal, vrátil vše, co trestnou činností získal, a navrch pomohl policii dopadnout a usvědčit větší organizovanou skupinu pachatelů závažné trestné činnosti.

I český parlament už jednou korunního svědka schválil, ale na podzim 2005 nedokázal přehlasovat veto prezidenta Václava Klause. - čtěte Boj proti korupci: největší šanci má omezení anonymních akcií

Vláda také počítá s tím, že by měl být schválen protikorupční agent, který by mohl "předstírat zájem podílet se na trestném činu", aby pomohl odhalit korupci. Sám by byl přitom beztrestný.

S takovým návrhem nesouhlasí nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká ani pravicové strany ve Sněmovně, ODS a TOP 09. Podle místopředsedy ODS Ivana Langera už dnes může v korupčním prostředí pracovat policejní agent. V žádném případě ale nesmí porušit zákon. - čtěte Pecina s provokatéry narazí, agenty proti korupci může policie využít už teď

Vzhledem k tomu, že do voleb zbývá už jen pár měsíců, není jasné, zda se protikorupční balíček podaří v parlamentu schválit. Je ale jisté, že až do voleb se o jednotlivých návrzích z balíčku bude hodně mluvit a že strany toto téma využijí v kampani.

Topolánek: Je to předvolební populismus

"Chceme, aby byl protikorupční balíček přijat ještě v současné Poslanecké sněmovně," řekl po jednání vlády premiér Jan Fischer. Debata při jednání vlády byla podle něj dlouhá a důkladná. Nakonec se podle předsedy vlády pouze dva ministři zdrželi hlasování, ostatní byli pro protikorupční balíček.

ODS s ním bude mít problém. "Mě to připadá jako populistický krok před volbami bez toho, že by se někdo korupcí zabýval jako systémem a nabídl systémový balíček. Toto v žádném případě systémový balíček není," řekl šéf strany Mirek Topolánek. 

Vláda zatím ministra podle Peciny nerozhodla o prověřování finančních poměrů členů vládních komisí pro velké zakázky nad půl miliardy korun. Tyto lidi by měl "proklepnout" Národní bezpečnostní úřad. Návrh podporuje i premiér Jan Fischer.

K přijetí takové normy stačí podle ministra vnitra nařízení vlády, takže kabinet nemusí tolik spěchat, jako s navrženými změnami zákonů.

"Pokud jdou ti lidé do komise a mají majetek pět milionů a za několik let sto milionů, asi to nebude v pořádku," zdůvodnil už před časem filozofii tohoto návrhu Pecina. - čtěte Pecina a Vesecká: V boji proti korupci otevřeme staré kauzy

"Totéž by platilo pro lidi, kteří jsou na jednotlivých resortech zodpovědní za zadávání zakázek," prohlásil premiér Fischer před pár dny po jednání s šéfem lidovců Cyrilem Svobodou. - čtěte V boji s korupcí vláda prověří členy komisí při zakázkách nad půl miliardy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video