Ministři Schwarzenberg a Parkanová na jednání.

Ministři Schwarzenberg a Parkanová na jednání. | foto: Michal SváčekMF DNES

Vláda jednala v Brdech, obcím slíbila miliony

  • 1179
Vláda uspořádala výjezdní zasedání v Brdech. Hlavním bodem jednání byl americký radar. Ministři jednali na zámku ve Spáleném Poříčí se starosty okolních obcí. A měli pro ně mnoho slibů: více peněz pro region, zpřístupnění části vojenského prostoru, zřízení Komise pro rozvoj Brdska.

Protiraketový radar

Vláda ústy premiéra slíbila, že věnuje dlouho zanedbávanému regionu větší pozornost. "Tento slib není v žádném případě podmíněn souhlasem s výstavbou radaru," zdůraznil Mirek Topolánek. - více zde

Zatímco o tom, jak to se slibovanou pomocí skončí, mohou lidé zatím jen spekulovat, jedno je už v tuto chvíli jisté - pokud se radar stavět bude, neposune se ani o metr dál. Kóta 718, vzdálená pouhé dva kilometry od Míšova, je stoprocentně jistá.

"Můžeme o tom debatovat, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je vše, co pro to můžeme udělat," parafrázoval Topolánek známý Cimrmanův výrok.

Za Brdy bez radaru bojují i důchodci.

Stavbu mohou překazit jen zdravotní testy
Konečný souhlas s výstavbou radaru podmiňuje vláda nezávislými zdravotními testy. "První uskuteční američtí vědci na Marshallových ostrovech, kde tento radar už slouží, další proběhne tady u nás v Česku a dělat ho budou naši odborníci," vysvětlil vládní koordinátor Tomáš Klvaňa.

"Pokud by některý z těchto testů prokázal, že činnost radaru má špatný vliv na zdraví lidí, stavbu zakážeme," slíbil Mirek Topolánek. Starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek požaduje ještě podobnou studii, která by popsala vliv radaru na životní prostředí.

Regionu pomůže zvláštní komise
Vláda se zároveň rozhodla zřídit Komisi pro rozvoj Brdska, ve které by měli být zástupci vlády, kraje, obcí a ministerstev. Komise by měla zjišťovat potřeby regionu a pomoci s rozdělením milionových dotací.

"Činnost komise se zaměří především na jižní a jihozápadní části vojenského prostoru," doplnil premiér.

Ministři také slíbili, že se chtějí zabývat možnostmi dalšího zpřístupnění dosud uzavřených prostorů ve vojenském újezdu Brdy. "Vojenský prostor se nebude rozšiřovat, naopak zmenšovat," uvedl Topolánek.

Podle ministryně obrany Vlasty Parkanové je oblast Padrťských rybníků, o jejíž zpřístupnění obce usilují, silně znečištěna pyrotechnikou. "Musíme proto nejprve zjistit, zda a za kolik bude možné ji vyčistit a zpřístupnit," doplnila Parkanová.

Demonstrace se zúčastnili i aktivisté hnutí Greenpeace.

Koupit se nedáme, říkají obyvatelé
Místní lidé slibům vlády příliš nevěří. "Vláda se o nás začala zajímat až teď. Je to účelové jednání. My se však koupit nedáme," uvedl Josef Boula ze Skořic na Rokycansku, který dnes přijel do Spáleného Poříčí protestovat proti radaru.

"Peníze bychom potřebovali, ale rozhodně je nechceme měnit za radar, takže s námi nehnou," říkal starosta Rožmitálu pod Třemšínem Josef Vondrášek.

"Slibování investic je jenom zástupní problém, který zastírá podstatu, tedy spor o radar," uvedl po jednání starosta Věšína Pavel Hutr.

Na ministry čekala hrstka odpůrců radaru
Proti radaru ve Spáleném Poříčí demonstrovalo několik členů Greenpeace a hnutí Ne základnám. Čtrnáct aktivistů si přineslo vlajky se symbolem přeškrtnuté rakety nebo transparent s nápisem "Mistrovství světa ve zbrojení - Brdy 2008". Ekologové si oblékli fotbalové dresy a na obličej si nasadili masky s podobou ministrů, amerického a ruského prezidenta.

Podle Greenpeace vláda připravuje v České republice "hřiště pro vojenské hráče" a občany se snaží přesvědčit, aby se stali nadšenými vojáky. Členům kabinetu při příchodu předali dokumenty se seriózními argumenty, které podle nich svědčí o nebezpečí radaru.

Jednání vlády o radarech

Ministři se po jednání vydali do lesů, kde by měl stát radar, a sbírali houby. Někteří tak odjížděli do Prahy s plným košíkem hříbků. Premiér Mirek Topolánek (ODS) se těšil na smaženici.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video