Jednání mezi vládou a odbory zkrachovalo. Odboráři vedení Jaroslavem Zavadilem (na snímku vpředu) opustili jednání, protože vláda podle nich nepřinesla relevantní aktuální podklady. (23. března 2012)

Jednání mezi vládou a odbory zkrachovalo. Odboráři vedení Jaroslavem Zavadilem (na snímku vpředu) opustili jednání, protože vláda podle nich nepřinesla relevantní aktuální podklady. (23. března 2012) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Odbory práskly dveřmi, nechtějí dělat jen křoví. Divadýlko, řekl Nečas

  • 1770
Krachem skončilo jednání mezi Nečasovou vládou a odbory o zvyšování DPH, důchodech a dalších vládou navrhovaných úsporných opatřeních na roky 2013 a 2014. Odboráři opustili po dvou hodinách jednání. "My nebudeme dělat jenom křoví," prohlásil šéf odborové centrály ČMKOS Jaroslav Zavadil. Vláda podle něj všechny návrhy odborů odmítá.

"Vláda nebyla na jednání připravena, přinesla staré podklady," řekl iDNES.cz při odchodu z Úřadu vlády šéf odborového svazu Kovo Josef Středula. Například bylo v návrhu vlády sjednocení DPH na 20 procent, což už sama koalice přehodnotila, protože se proti tomu postavily Věci veřejné.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas to označil za předem připravenou záminku."Přišli s dopředu jasným a připraveným záměrem jednání zrušit a předčasně ho opustit. Když to řeknu po lopatě, z jejich strany to bylo dvouhodinové divadélko," prohlásil Nečas.

Řekl, že on nikdy jednání neopustil a dalšímu se nebrání. "Porucha je na jejich straně přijímače, nikoliv na mém," řekl na adresu odborů Nečas. Podle něj šlo ze strany odborů o předem domluvenou strategii. Zdůraznil, že ještě ani sama vládní koalice se na podobě úspor nedomluvila.

Jestli s námi někdo hraje divadlo, je to vláda, řekl Zavadil

Šéf odborové centrály Zavadil odmítl, že odbory byly předem připravené odejít. Divadlo naopak podle něj hraje vláda s občany. "Pro koho tady vlastně vláda je? Pro nějakou úzkou skupinu, nebo pro občany České republiky?" řekl Zavadil. Nemají podle něj cenu taková jednání, kdy vláda vůbec nebere připomínky odborů vůbec vážně.

Návrhy odborů, kde najít peníze

- daň z bankovních operací
- paušální daň 1000 korun měsíčně pro OSVČ s ročném obratem do 350 tisíc korun
- nedoložený rozdíl mezi hodnotou pořízeného majetku a legálně přiznanými příjmy zdanit 40 procenty
- povinnost platit DPH při ročním obratu nad 350 tisíc korun
- daňová asignace pro církve - místo finanční části církevních restitucí by občané, kteří se hlásí k církvím, mohli odvádět církvím 0,3 % z daní
- snížení administrativní zátěže - počet předpisů snížit o třetinu
- zavést povinné registrační pokladny
- zrychlení odpisů
- soukromé peníze do výstavby infrastruktury, tzv. PPP projekty
- lepší čerpání peněz z fondů Evropské unie
Zdroj: Bohumír Dufek, Asociace samostatných odborů

Odbory navrhují zavedení registračních pokladen či zdanění "neznámých" příjmů, protože peníze jsou podle odborů ve velké míře v České republice "odkláněny".

Daň z přidané hodnoty by podle odborů měli platit drobní podnikatelé už při ročním obratu 350 tisíc korun. "Je také proti Pánu Bohu, aby teď, v době krize byly církevní restituce," řekl Zavadil. Premiér Nečas je podle něj odtržen od reality a od toho, co se ve společnosti děje.

Šéfka Odborového svazu zdravotnictví Dagmar Žitníková označila za nenormální, že už pět let se v zemi nezvýšila minimální mzda a že si lidé začínají jezdit nakupovat i základní věci do sousedních zemí, kde jsou levnější, přestože jsou tam vyšší průměrné příjmy. "Vláda by se měla vrátit z těch svých výšin na zem. Tady nemá šedesát procent lidí ani průměrný plat," zdůraznila Žitníková.

Nejde se jen proškrtat k chudobě, řekli vládě zaměstnavatelé

Zástupci zaměstnavatelů vyzvali vládu k mimořádnému jednání o čerpání peněz z evropských fondů a o prorůstových opatřeních. "Nejde jenom škrtat ve státním rozpočtu. Mohli bychom se proškrtat k chudobě," uvedl šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Řekl, že ho mrzí odchod odborářů z jednání.

Odbory chystají na 21. dubna do Prahy velký protest proti vládě a jejím reformám. Vadí jim další plánované zvýšení daně z přidané hodnoty a osekání růstu důchodů. Pokusí se přitom sjednotit všechny iniciativy protestující proti vládě a jejím reformám a postavit se do jejich čela (více zde).

Odboráři požadují zastavení vládních reforem, protože podle nich mohou vést k ještě vyššímu schodku rozpočtu. Navrhují místo škrtů deficit stabilizovat na 110 až 120 miliardách korun. Vláda by se podle odborů měla zaměřit víc na to, aby vybrala víc peněz na daních.

"Připustit zadlužování země stejným tempem jako dosud nemůžeme," nesouhlasí s takovým postojem odborů ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Vládní strany se již předběžně dohodly na tom, že daň z přidané hodnoty v příštím roce vzroste na 15 a 21 procent, což by zdražilo prakticky vše, počínaje potravinami. Nejvíc zdraží pleny, které se mají přesunout do vyšší sazby DPH. (podrobnosti zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video