Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová při jmenování vlády premiéra...

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová při jmenování vlády premiéra Jiřího Rusnoka. (10. července 2013) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Vláda je toxická, nebudu s ní hrát falešnou hru, řekla Němcová

  • 758
V roli předsedkyně Sněmovny byla na slavnostním jmenování nových ministrů. Připít si s nimi však Miroslava Němcová odmítla. "Vládu považuji za nebezpečnou a toxickou," řekla v rozhovoru pro iDNES.cz.

Jak se díváte na složení Rusnokovy vlády?
Na vládu se dívám jako na nebezpečnou, protože jde proti předem deklarované většině Sněmovny, což je v porevolučním období České republiky naprosto unikátní. Považuji ji za toxickou, protože její ministr financí a místopředseda vlády přes noc zázračně zbohatl o pět nebo šest milionů korun (Němcová naráží na sponzorské dary pro Jana Fischera, pozn. red., více o nich čtěte zde).

Ve chvíli, kdy je tady požádáno o vydání bývalého předsedy vlády Petra Nečase, který se měl provinit tím, že domlouval pro některé exposlance pozice v podnicích s majoritou státu, a toto provinění není nijak prokázáno, tak to, že ministr financí nově nastupující vlády si takto počíná, pro mě znamená, že je vláda toxická.

Před přípitkem po jmenování vlády jste odešla, proč?
Přišla jsem tam z titulu předsedkyně Poslanecké sněmovny. Na rozdíl od předsedy Senátu, který je na dovolené, jsem cítila za svoji povinnost tam jít, abych upozornila, že vláda získává legitimitu v parlamentu. A že pouze ve chvíli, kdy je jí vyslovena důvěra, může konat. Chtěla jsem jim svou osobou také připomenout to, že parlament v první fázi obešli a že se tam budou muset teď vrátit a říci si o důvěru, protože parlament je základní institucí, které se vláda zodpovídá.

Reakce premiéra Jiřího Rusnoka

"Nejsem člověk osobní a prestižní, nijak osobně si to vůbec neberu."

Před přípitkem jsem odešla proto, že s touto vládou si nechci připíjet na její úspěchy. Neočekávám, že tady bude dlouho, a nechci hrát nějakou falešnou hru v tom, že se s nimi budu poplácávat po ramenou, protože to je vláda, které důvěru dát nechci.

Mluvila jste o Janu Fischeru, jak hodnotíte ostatní nové ministry?
K tomu se vyjádříme jako ODS. My jsme čekali na den jmenování a následně se vyjádříme k jednotlivým ministrům a k tomu, proč se domníváme, že nemají v této vládě být a že vůbec tato vláda neměla vzniknout.

Když jsem poslouchala vyjádření prezidenta republiky těsně před jmenováním, tak on vyslovil potěšení nad tím, že vláda vznikla v rekordně krátkém čase, do 14 dnů. Já musím říci, že ani těch 14 dnů nemuselo být promarněno, protože zde byla parlamentní většinou podporovaná jiná vláda, která mohla okamžitě vzniknout. Nemusela se sčítat ministerstva, nastat přesuny úředníků, protože ministři mohli na svých pozicích zůstat. Tuto prezidentovu radost nesdílím.

Teď je možných několik scénářů. První bude Sněmovna jednat na popud sociální demokracie o svém případném rozpuštění. Myslíte si, že k tomu dojde?
Ne. Jsem přesvědčena, že Sněmovna za týden rozpuštěna nebude, a na ten samý den jsem svolala na žádost poslaneckého klubu ODS hned druhou schůzi. Na jejím programu je 14 zákonů ve třetím čtení, tedy těch, které jsou už těsně před finálním hlasováním, mezi nimi i 11 zákonů bývalé vlády, 1 senátní a 2 zákony poslanecké. Je domluveno, že by se tato práce mohla na parlamentní úrovni uzavřít, protože jsou to nekonfliktní zákony.

A brzy by měla následovat třetí schůze, kde poslanci vysloví důvěru vládě.
Ano, vláda o vyslovení důvěry musí požádat od středy 10. července do 30 dnů. Právě takovou lhůtu má na to, aby před Poslaneckou sněmovnu předstoupila s vládním prohlášením.

Jste stále přesvědčena, že vláda důvěru nezíská?
Od ODS žádné hlasy nedostane a očekávám, že stanoviska ostatních parlamentních stran platí. Nezaznamenala jsem žádnou změnu.

Stále tedy zůstáváte pro případ druhého pokusu o sestavení vlády kandidátkou koalice na premiérku?
Ano.

Podívejte se, jak Miloš Zeman jmenoval vládu Jiřího Rusnoka:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video