Vyvlastnění vepřína v Letech u Písku se prý nechystá.

Vyvlastnění vepřína v Letech u Písku se prý nechystá. | foto: ČTK

Vláda hodlá odstranit vepřín s pomocí památkářů

  • 100
Vláda "dopilovává" plán, jak odstranit velkovýkrmnu vepřů v Letech u Písku. Obří prasečák stojí na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy z druhé světové války. Vláda je připravena došlápnout si na majitele objektu změnou památkových předpisů.

Vláda počítá i s tím, že majitel vepřína nebude chtít výkrmnu prodat, a chystá si silné páky: pokud firma nekývne na odkoupení, je ve hře možnost zpřísnění památkové ochrany areálu. Firma by pak například nemohla v areálu stavět a nesplňovala by všechny předpisy.

Tato možnost je uvedena ve zprávě pro vládu, kterou získala MF DNES. Do Strakovy akademie ji příští týden ponese  ministr spravedlnosti Pavel Němec.

"Určitě není ve hře varianta zakoupení nového vepřína, jak o tom dosud mluvila firma Agpi Písek, která vepřín v Letech provozuje," zdůraznila ředitelka sekce vlády pro lidská práva a rovné příležitosti Kateřina Jacquesová.

Jako jedna z členek týmu sestaveného vládou hledá způsob, jak odstranit z Letů u Písku vepřín, který ostře kritizují jak ochránci lidských práv, tak Evropská unie.

Zavaří firmě památkáři?
Rozšíření památkové ochrany areálu Letů má nyní posoudit ministerstvo kultury Firma Agpi by to ale považovala za nátlak. "Nechci ani spekulovat o tom, že by taková situace vůbec mohla nastat," řekl v pátek generální ředitel a místopředseda představenstva firmy Jan Čech.

Tvrdí, že nejlepší řešení by bylo, kdyby se otázka, zda je vepřín na vhodném místě, vůbec neřešila, a zdůrazňuje: "Žádné politické rozhodnutí, že ten vepřín tam být nesmí, zatím nepadl." Čech však v pátek připustil, že se na tom politici nakonec dohodnou.

Týdeník Respekt v lednu napsal, že kdyby byla kolem vepřína kvůli zpřísněné památkové ochraně vyhlášena stavební uzávěra, firma by v něm nemohla nic rekonstruovat ani stavět a měla by pak problém s likvidací odpadu. A kdyby ani takový tlak na firmu nepomohl, připadalo by v úvahu i vyvlastnění vepřína.

Vyvlastňování se nechystá
"Nikdo nechce vyvlastňovat vepřín. Hledá se řešení, které by firmu nepoškodilo. Zároveň však aby tam ten vepřín dál nebyl. Shodují se na tom i politici napříč spektrem," uvedla v pátek Kateřina Jacquesová.

V táboře za války zahynuly více než tři stovky lidí. Nedávno vzbudila velký rozruch nacionalistická Národní strana, která chtěla u bývalého romského tábora odhalit svůj vlastní pomník a tvrdila, že Romové umírali na běžné nemoci. Obec nakonec nechala kámen s nápisem "Obětem", který tam Národní strana umístila, odstranit.

Další jednání zástupců vlády s firmou Agpi budou v druhé polovině března. Společnost provozující vepřín slibovala, že dá vládě své návrhy do 6. února. To se však nestalo a zrušila i domluvené jednání.

Zástupci Agpi ani vlády nechtějí nyní mluvit o tom, kolik peněz by se muselo najít ve vládní rozpočtové rezervě, aby společnost kývla na to, že vepřín z Letů zmizí.

"Měla by být zvážena i možnost případného částečného nefinančního narovnání s firmou Agpi," píše se v materiálu, který příští týden dostane na stůl vláda Jiřího Paroubka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video