Pro bývalého ministra obrany se hledá místo ve státní správě.

Pro bývalého ministra obrany se hledá místo ve státní správě. | foto: David Neff, MAFRA

Vláda hledá funkci pro Bartáka, může z něj být diplomat

  • 60
Martina Bartáka na post náměstka ministerstva vnitra Radek John nechce, pozici totiž hodlá úplně zrušit. Vláda má však zájem si bývalého ministra obrany ponechat ve státní správě. Uvažuje se o funkci velvyslance v Brazílii nebo diplomata v New Yorku. Barták by se mohl vrátit i k původní profesi neurochirurga.
Co teď bude s Bartákem, není jasné. Jisté je to, že jako šéf resortu obrany byl přímým nadřízeným třeba šéfa vojenské zpravodajské služby a měl přístup k informacím, které přímo souvisí s bezpečností státu.

Martin Barták (43)

Lékař (neurochirurg) a politik. Od roku 2000 byl šest let poradcem současného premiéra Petra Nečase pro otázky bezpečnostní a obranné politiky. V roce 2009 se stal ministrem obrany a místopředsedou vlády. Čelí kritice za prodej podílu v jedné ze svých firem hlavě ruské mafie. Podle manažerů rakouské firmy Steyr byl účastníkem zákulisních her, které provázely nákup obrněných transportérů Pandur. Na ministerstvu zaměstnal bývalého šéfa NBÚ, usvědčeného ze styků s konkurzním gangem soudce Berky.

Vláda by tak mohla mít zájem, stejně jako v případě končícího šéfa Úřadu vlády Jana Nováka, aby zůstal i nadále ve státní správě.

"Není to tak, že stát se musí postarat o exministra obrany. Na druhou stranu nepochybně může využít schopností člověka, který je sice kritizován, ale na ministerstvu udělal kus práce," míní nový ministr obrany Alexandr Vondra.

Také podle premiéra Nečase by měl stát najít Bartákovi post. "Od vstupu do NATO všichni ministři obrany po odchodu z funkce dostali možnost pracovat pro stát," uvedl premiér.

Každopádně, Barták se neztratí. Jako neurochirurg patřil ke špičce a návyky operatéra si pravidelně udržoval i jako ministr obrany. Chodil do nemocnice operovat.

Kromě toho, že by se mohl vrátit ke své původní profesi, se také spekuluje, že by mohl obsadit jeden z vlivných diplomatických postů. Konkrétně post velvyslance v Brazílii. Před měsícem se zase mluvilo o tom, že by mohl zastávat český diplomatický post v OSN v New Yorku.

ZA MĚ KORUPCE NA MINISTERSTVU NEBYLA

Přečtěte si rozhovor s bývalým ministrem Bartákem

"Jezdil často do Afghánistánu a za tu dobu se mu povedlo vybudovat si úzké vazby například na amerického ministra obrany," uvedl člověk obeznámený se situací. Martin Barták na dotazy MF Dnes nereagoval.

Příliš černých puntíků

Proč vlastně John Bartáka jako svého náměstka nechtěl? Pravděpodobně kvůli jeho "černým puntíkům" z minulosti. Barták totiž například prodal, údajně nevědomě, podíl v jedné ze svých firem Andreji Korpljakovovi, kterého tajná služba označila za hlavu ruské mafie. (o Bartákových vazbách čtěte zde)

Rakouští manažeři zbrojařské firmy Steyr zase na skrytou kameru MF DNES vypověděli, že Barták se účastnil zákulisních her, které provázely nákup obrněných transportérů Pandur - případ nyní vyšetřuje česká i rakouská policie. Barták všechna podezření odmítá. (o kauze Pandury více zde)

Kromě toho Barták zaměstnal na ministerstvu obrany bývalého šéfa NBÚ Jana Mareše, usvědčeného ze styků s konkurzním gangem soudce Berky a manipulacemi s bezpečnostními prověrkami.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video