Vláda hledá cestu ze slepé uličky

  • 39
To, jak dlouho ještě vydrží, Špidlovu vládu netrápí. Naopak plánuje, co ještě prosadit. V těchto dnech řeší hlavně majetková přiznání a koncepci reformy zdravotnictví. Vládní koalice začala připravovat seznam klíčových návrhů, které chce v nejbližších měsících prosadit.

Rozhodla se tak v době, kdy je oslabena odchodem poslanců Tomáše Vrbíka a Mariana Bielesze z Unie svobody-DEU, a poté, kdy v parlamentu zkrachoval plán koalice zvýšit nájemné postupně třikrát o deset procent.

"Již na příští koaliční schůzce sepíšeme, co musíme společně odhlasovat, aby mělo pokračování koalice smysl," řekl v úterý MF DNES vicepremiér a předseda unionistů Petr Mareš.

Jaký majetek lidé přiznají?
Prvním stěžejním návrhem, pro nějž musí hlasovat všichni vládní poslanci, jsou majetková přiznání.

Problém je v tom, že strany vládní koalice nemají zatím jasno, od jaké výše majetku by lidé museli majetková přiznání podávat. "My chceme, aby se to týkalo majetku nad 1,5 milionu korun, lidovci a unionisté se snaží, aby ta částka byla vyšší," řekl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

To, že tento problém ještě nebyl vyřešen, potvrdil i místopředseda lidovců a ministr dopravy Milan Šimonovský. "Když se zákon upraví podle koaličních dohod, věřím, že majetková přiznání všechny vládní strany podpoří," řekl Šimonovský.

Ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) koaliční partnery informoval, že zákon již částečně upravil. A to tak, aby úřady po lidech nechtěly informace o majetku, který si již nyní mohou prověřit ve veřejných databázích.

Součková zatím s koncepcí zdravotnictví neuspěla
Koalice se také zatím neshodla na tom, jak bude vypadat reforma zdravotnictví. Ministryně zdravotnictví Marie Součková ji stáhla z dnešního programu vlády.

Lidovci i unionisté dali najevo, že se jim koncepce nelíbí. "Musí být dopracována, aby financování zdravotnictví nebylo v minusu. Nerad bych, abychom v říjnu museli hledat pět miliard korun, aby nezkolaboval systém," řekl šéf lidovců Miroslav Kalousek.

Výčet problémových bodů bude však delší. Lídři koalice musí znovu řešit spor o nájemném, televizní poplatky či vracení církevního majetku. Koalici čekají i jednání o některých změnách, které se dotknou rodin s dětmi.

Ve sněmovně zatím vláda prosadila úpravy daně z přidané hodnoty, nyní se bude snažit schválit společné zdanění manželů a daňové zvýhodnění rodin s více dětmi. Diskutovat se bude i o úpravě vyplácení přídavků na děti.

V jednom případě hodlá vláda spolupracovat i s opozicí. "Ještě do poloviny roku bychom se s opozicí rádi dohodli na principech změny důchodového systému," potvrdil Škromach. Schůzka lídrů parlamentních stran k důchodové reformě bude již o víkendu. Diskutovat se má mimo jiné o tom, nakolik by si lidé měli na důchody sami spořit. 

Analýza: Koalice má příliš mnoho "šancí" na rozpad

Koaliční lídři se snaží všemožně obrušovat hrany, které by mohly znamenat nebezpečí pro křehkou vládní většinu.

V čele těchto snah kráčejí sociální demokraté. Nejprve její vůdci Vladimír Špidla a Stanislav Gross v pátek unii pohrozili, že klíčem k jejímu dalšímu setrvání ve vládě je postoj k majetkovým přiznáním. S nimi má řada unionistů problém.

A vzápětí, hned v pondělí, oznámilo ministerstvo financí, že chystaný návrh je oproti původním plánům významně "měkčí" - tedy přesně takový, aby pro něj mohli zvednout ruku i ti poslanci Unie svobody, kteří jej zatím odmítali.

Ministr práce Zdeněk Škromach zase v úterý definitivně "odpískal" velký volební hit ČSSD: dětské přídavky pro všechny, pro něž by u koaličních partnerů hledal podporu jen velmi těžko.

Pokud koalice podobnou taktiku udrží, nemusí být její přežití až do roku 2006 úplnou utopií. Zvlášť když možná nejtěžší úkol, první fázi finanční reformy a velké daňové změny, už má koalice za sebou.

Někteří koaliční politici to však při rozhovorech mimo mikrofon vidí méně optimisticky. Koalice je už podle nich příliš slabá a neustále nahlodávaná tu rebeliemi uvnitř ČSSD, tu dramatickými událostmi v Unii svobody, než aby jí kynula příliš dlouhá perspektiva.

Stručně řečeno: Trend je pro koalici nepříznivý a cesta vede v poslední době zřetelně z kopce. Příležitostí, kdy se koalice může rozpadnout, je přes všechny dohody mnoho.

Od prezidentských vet, kde nutně potřebuje všech svých 101 hlasů, až po vrchol parlamentní sezony, kdy se ukáže pravda - jednání o rozpočtu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video