Vláda s Bohuslavem Sobotkou a Andrejem Babiše důvěru získá. Poslanci hnutí Úsvit opustí při hlasování sál, komunisté se zdrží.

Vláda s Bohuslavem Sobotkou a Andrejem Babiše důvěru získá. Poslanci hnutí Úsvit opustí při hlasování sál, komunisté se zdrží. | foto: Dan Materna, MAFRA

Sobotka důvěru získá. Úsvit opustí sál, Okamura chválil Babiše

  • 117
Bohuslav Sobotka získá důvěru pro svou vládu. Stojí za ní poslanci ČSSD, ANO a KDU-ČSL, chybět bude jen nemocný poslanec Ivan Gabal, ale i bez něj má koalice 110 hlasů. Poslanci hnutí Úsvit Tomia Okamury nebudou navíc hlasovat proti vládě, i když v ní strana není. Při hlasování opustí podle Tomia Okamury jednací sál a sníží kvórum.

Proti vládě budou hlasovat občanští demokraté a TOP 09, komunisté se při hlasování o vládě zdrží, což fakticky znamená, že vládu nepodpoří.

Ale to nemůže na výsledku hlasování nic změnit. Půjde jen o to, jak dlouho budou chtít poslanci diskutovat, zda třeba až do noci, nebo budou někteří pospíchat, aby se mohli například večer dívat na klíčový hokejový zápas olympijského turnaje, v němž se Česká republika utká se Slovenskem.

Okamurův Úsvit nebude hlasovat přímo pro vládu proto, že nepodporuje návrh ústavního zákona o referendu v podobě, v jaké ho předložil Úsvit. "Chceme dát možnost vládě pracovat a být konstruktivní, proto poslanci hnutí Úsvit odejdou při hlasování o důvěře vládě ze sálu," řekl Okamura.

Na dotaz Úsvitu vůči vládním stranám, zda podpoří jejich návrh referenda, zareagoval podle Okamury jen šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který byl ochotný diskutovat i o parametrech referenda. "Rád bych ocenil, že je zde jedna slušná strana, která na žádost o vyjádření také odpoví," řekl Okamura.

"Budeme usilovat o to, aby k přijetí zákona o referendu v průběhu volebního období došlo," reagoval šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Připomněl, že vláda s tím počítá ve svém programu. Vláda má podle něj šanci, že vydrží celé čtyři roky. Všichni poslanci ANO budou pro vládu. Stejně se zachovají i sociální demokraté a lidovci. "Hlasování se bohužel nemůže zúčastnit poslanec Ivan Gabal, a to z vážných zdravotních důvodů. Jinak jsou všichni naši poslanci přítomni," uvedl šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola.

Postoj komunistů bude vůči vládě při hlasování o důvěře "přísnější" než v případě Okamurova Úsvitu. Ale přímo proti vládě hlasovat nebudou. "Oceňujeme, že došlo k posunu oproti tomu, jak se chovala vláda Petra Nečase. Některé body ale programové prohlášení vůbec neobsahuje. Jsou tam i body v sociální oblasti, které bude KSČM v průběhu volebního období podporovat," řekl předseda komunistů Vojtěch Filip. Svůj vztah k vládě vyjádří komunisté tím, že se zdrží hlasování.

"Jsem rád, že vláda bude mít pro prosazování některých svých záměrů ještě širší podporu. Jsme připraveni jednat i s opozicí," řekl premiér a předseda ČSSD. Neočekává žádné překvapení při hlasování. Programové prohlášení nebude číst. "Budeme investovat do podpory růstu, ale současně chceme udržet deficit pod třemi procenty hrubého domácího produktu," uvedl Sobotka.

Za druhý důležitý úkol označil odstranění některých reforem bývalé pravicové vlády, jako jsou poplatky ve zdravotnictví či penzijní reforma. "Jde nám o to, aby stát fungoval kvalitně a transparentně. Chceme šetřit na provozu státu," pojmenoval Sobotka třetí úkol své vlády.

Fiala: Plány vlády nejsou zasazeny do reálného rámce

ODS se stejně jako TOP 09 postaví proti vládě. "Je dobře, že máme politickou vládu, ale občanští demokraté ji nepodpoří. Podle nás je nedůvěryhodný způsob, jakým vznikla. A programové prohlášení je vágní, nekonkrétní. Chceme být konstruktivní opozicí, ale vláda nám to neusnadňuje. Nevíme, z jakých zdrojů chce financovat svůj program," řekl šéf ODS Petr Fiala.

Sliby vlády nejsou podle něj zasazeny do reálného ekonomického rámce. "Nelze slibovat snížení nezaměstnanost a zároveň zvyšovat minimální mzdu. Nelze slibovat podporu živnostníkům a chystat snížení paušálů pro OSVČ," vytkl vládě Fiala.

Ještě před rozpravou poslanců a hlasováním vystoupí ve Sněmovně mimořádně také prezident Miloš Zeman, který zhodnotí vládu a její program. Ministry jmenoval až na konci ledna, 95 dnů po předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. Tak dlouho žádná jiná vláda nemusela čekat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video