Vláda dostala důvěru v nejasném hlasování

  • 2823
Trojkoaliční vláda Mirka Topolánka získala důvěru. Pro hlasovalo 100 poslanců ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Proti se vyslovilo nečekaně jen 97 poslanců ČSSD a KSČM. Poslanci Melčák a Pohanka sál opustili, poslanci Wolfovi předsedající neuznal výrok proti. Hlasování provázel zmatek.

NEPŘEHLÉDNĚTE:
Debata o vládě se protáhla přes devět hodin

Zmatek byl hned na začátku hlasování. Poslanec Petr Wolf z ČSSD se chtěl vyslovit proti, udělal to ale nepřesně. Neřekl závaznou formuli: "Proti návrhu."

Předsedající Miloslav Vlček, rovněž z ČSSD, tak jeho výrok neuznal. "Řekl jsem, že jakkoliv jinak než srozumitelné pro návrh, nebo proti návrhu budu považovat za zdržení se hlasování."

Dalších 97 poslanců ČSSD a KSČM splnilo svou úlohu dobře, vyslovili se proti.

Poslanci ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka podle předchozích dohod s vládou před hlasováním opustili jednací sál.

Další zmatek nastal těsně po skončení hlasování. Sněmovní ověřovatel Petr Bratský z ODS sice správně oznámil, že proti hlasovalo 97 poslanců, ale chybně uvedl počet vyjadřující podporu vládě - 99 místo 100.

To vyvolalo mírný rozruch v jednacím sále, ale trojkoaliční poslanci si i přesto vzájemně gratulovali.

výsledek hlasování o důvěře vládě

Sporný moment hlasování nakonec nikdo nezpochybnil a poslanec Bratský po krátké přestávce chybný výsledek opravil. "Omlouvám se kolegům, omlouvám se národu."

Slovo si v samém závěru vzal premiér Topolánek s širokým úsměvem na tváři. "Já za důvěru děkuji, není to žádný velký triumf a čeká nás hodně práce. Doufám, že daňové příjmy spočítáme lépe, než Bratský průběh hlasování," vtipkoval.

Pak už jen přijímal gratulace, ale od Jiřího Paroubka se blahopřání a podání ruky nedočkal.

Bude se mi spát dobře, říkal Topolánek
Když Topolánek vyšel z jednací síně, vypadal spíš vyčerpaně než šťastně.

"Jsem rád, že konečně máme vládu s důvěrou," byla jeho první slova.

Nebyly v nich žádné emoce, spíše střízlivé hodnocení. "Nemám žádné významné pocity, jsem rád, že jsme překonali tu dlouhou řadu měsíců trvající krizi," pokračoval.

A poté už začal mluvit o svém přání, aby nynější opozice byla podobně konstruktivní, jako prý byla v minulosti ODS.

"Podpořili jsme téměř padesát procent návrhů tehdejší vlády," tvrdil.

Když dostal otázky na večerní slavení a spánek, odpovídal, že oslavu v plánu nemá.

"Po antibiotikách a práškách se mi bude spát dobře," podotkl nachlazený Topolánek.

Klaus: Je to cesta k předčasným volbám
Topolánkův optimismus ale nesdílí prezident Václav Klaus. Prohlásil, že koaliční vláda je začátkem cesty k předčasným volbám.

"Je to důvěra zvláštního typu," uvedl prezident v prohlášení, které ČTK poskytl mluvčí Hradu Petr Hájek.

Od voleb občané slyšeli, že vítězná ODS chce od ČSSD toleranci svého kabinetu, v opačném případě chtěli občanští demokraté předčasné volby.

"I já jsem opakovaně žádal buď stabilní vládu na bázi dohody klíčových politických stran, nebo nalezení co nejrychlejší cesty k předčasným volbám. Po dnešním hlasování o důvěře předpokládám, že takto vzniklá vláda je zahájením cesty k tomu druhému, tedy k předčasným volbám," řekl prezident.

Je to hnus a sprostota, prohlásil Paroubek
Dnešním hlasováním ve Sněmovně tak skončila nekonečná politická krize - alespoň prozatím. Opoziční lídr Jiří Paroubek ale byl evidentně naštvaný, špatná nálada ho provázela po celý den.

"Je to lidský hnus a sprostota," reagoval v kuloárech Paroubek na poslance  Melčáka, který šéfa ČSSD ostře kritizoval.

Právě zloba na Melčáka a Pohanku dominovala mezi sociálními demokraty. Nejlépe to  vystihovala situace, kdy Melčák odcházel od řečnického pultu. "Styď se, zrádče," volali na něj někteří spolustraníci.

ČSSD večer vydala zprávu, ve které zdůraznila, že nikdo z jejích poslanců vládu nepodpořil ani netoleroval. Melčáka a Pohanku už strana za své nepovažuje.

Druhá Topolánkova vláda má slušnou šanci na delší život. Sociální demokraté a komunisté se zatím totiž k odvětě nechystají, a navíc Melčák a Pohanka dnes ráno slíbili Topolánkovi výraznější pomoc.

"Rozhodně si nemyslím, že by ta vláda měla brzy padnout, tak jako si nemyslím, že by dva lidé, kteří se berou, měli mít v podvědomí to, že se do měsíce rozvedou," potvrdil Melčák vstřícnost vládě v rozhovoru pro iDNES.cz. - rozhovor čtěte zde

Přečtěte si také:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue