Jeden z vesnických dobrovolníků na thajském jihu.

Jeden z vesnických dobrovolníků na thajském jihu. | foto: AFP

Vláda dala Thajcům zbraně, aby se sami bránili teroru

  • 8
Vláda je daleko, musíme si pomoci sami. Takhle uvažuje stále více Thajců na rozbouřeném jihu země, který čelí jedné z polozapomenutých válek 21. století. A úřady jim rozdávají zbraně, aby se mohli bránit sami před zradikalizovanými muslimskými sousedy.

Místní buddhistický chrám ve vesnici Trohgen v provincii Pattání před pár dny přímo praskal ve švech. Neslavili tam však žádný z barvitých náboženských svátků. Dobrovolníci, mezi nimiž převládaly ženy, se tam učili, jak zacházet se střelnými zbraněmi, jež lidem rozdaly bezradné místní úřady.

"Je to tu drsné, násilí narůstá ze dne na den," citovala britská televize BBC místního farmáře, který je etnickým Thajcem. "Několik mých příbuzných už zastřelili, cítím uvnitř nenávist. Proto se učím, jak střílet, chtěl bych pomoci lidem v naší vesnici," dodal.

Co se to děje v jinak mírumilovném Thajsku, že se soused bojí souseda a chystá si na něj zbraň?

Čtyři tisíce mrtvých žalují

Daleko od ostře sledovaných konfliktů, jako je Irák nebo Afghánistán, probíhá na thajském jihu už téměř šest let prakticky bez povšimnutí světa "skryté" povstání. Bezejmenní teroristé bez tváří a také beze strachu tu kladou bomby, střílejí a podřezávají nevinné. Už zahynulo téměř 4 000 lidí.

Násilí sužuje převážně tři jihothajské provincie Jalá, Narátchivát a Pattání. Povstalecké gerily tak operují při hranici s převážně muslimskou Malajsií, s jejímiž obyvateli je pojí etnický původ. Jde o řadu skupin, často s odlišnou motivací. Občas se hovoří o tom, že jejich ideoví vůdci jsou ovlivněni sny o mezinárodním džihádu, a snad jsou dokonce napojeni na Al-Kajdu. Důkazy o tom však chybějí.

Mnohem spíše jde o malajsijské nacionalisty, kteří se opírají o islám jako atribut odlišující je od většinových buddhistických Thajců. A kteří by na thajském jihu rádi vybojovali nezávislý stát.

Teroristé v zemi "zlatých" ostrovů

Zkušenost Afghánistánu či nejnověji Pákistánu ukazuje, jak neobyčejně obtížná a drahá je snaha takové rebelie zastavit. Thajsko je zatím (alespoň se tak zdá) daleko od reality Talibanu, avšak z přítomnosti všeho schopných teroristů poblíž "zlatých" pláží a "rajských" ostrovů vyhledávaných turisty z celého světa mrazí.

Thajská vláda sice do regionu přesunula desítky tisíc vojáků, ale těm se nepodařilo uspět. Jejich protivníci jsou jako duchové. A tak se teď místní thajští zemědělci sami chápou zbraní, aby vzali právo a pořádek do vlastních rukou.

V oblasti, kde ještě před pár lety žily komunity buddhistů a muslimů v poklidu vedle sebe, nyní bují nenávist. "Už si nevěříme. Bojím se, že vraždění bude přibývat," řekla agentuře AP buddhistka Kuang, které před týdnem gerily zabily manžela.

"SKRYTÉ" POVSTÁNÍ

Kdo je za násilnostmi

Žádná skupina zatím veřejně nevystoupila. Experti soudí, že hlavní slovo má Barisan Revolusi Nasional, jež reprezentuje nacionalistické muslimy malajsijského původu, žádající nezávislost pro jimi obývaný region. Kryje se zhruba s historickým muslimským královstvím Pattání, jež Thajsko anektovalo až v roce 1902.

Jaký je vliv džihádistů

Přes zprávy o napojení na radikální islamisty nejsou důkazy pro to, že hnutí je něčím víc než regionálním etnickým konfliktem.

mapa pattani

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video