Vláda dál rozdává miliardy, jež nemá

  • 14
"Spanilá jízda" Zemanova kabinetu kolem země, na níž slibuje miliardy na nejrůznější projekty ze státních peněz, pokračuje. Přes kritiku politických konkurentů, že výjezdní jednání jsou jen zástěrkou pro volební kampaň, se vláda včera v pražském Obecním domě zachovala úplně stejně. Deseti krajům, které vláda od ledna navštívila, tak už naslibovala téměř dvě stě miliard korun. To je téměř třetina ročního rozpočtu republiky.

"Vláda bez ohledu na volební šílenství pokračuje ve své práci," prohlásil včera premiér Miloš Zeman. Ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit vzápětí potvrdil, že vláda Praze na několik následujících let slíbila celkem 15 miliard korun na dostavbu metra a silničního okruhu. "Zdrojem financí by se měly stát příjmy z privatizace," řekl Lachnit, aniž by upřesnil, z jaké privatizace konkrétně.

"Od vlády jsme zatím dostali jen pět porcí dobrého oběda. Všechno ostatní je dosud jen ve formě příslibů," posteskl si pražský primátor Jan Kasl. Potvrdil tak obavy všech krajů, které nemají jistotu, že slíbené peníze skutečně dostanou.
Současná vláda může sliby splnit pouze v případě, že bude u moci i po volbách. V opačném případě bude pomoc krajům prosazovat jen těžko.

Co všechno už ministři v minulých měsících slíbili? 15 miliard má dostat Ústecký kraj na obnovu krajiny poškozené důlní činností. V Brně vláda podpořila přesun tamního nádraží za 30 miliard. V Moravskoslezském, Královéhradeckém a Karlovarském kraji slíbila urychlit výstavbu dálnic a rychlostních silnic, vždy řádově za desítky miliard.

Když však hejtmani požadovali mnohem menší částky na jiné důležité věci, neuspěli. Například hejtman Pardubického kraje Roman Línek marně žádal 50 milionů na rozšíření krajské knihovny a likvidaci odpadů ohrožujících kvalitu pitné vody.

Na rozdíl od minulých výjezdních zasedání Úřad vlády včera v Praze ušetřil. "Jednací sály a technické vybavení nám kraje poskytují zdarma," vysvětluje mluvčí vedoucího úřadu Karla Březiny Vlaďka Dufková. Například do Pardubic však ministři jeli speciálně vypravenými vagony po železnici a do Karlových Varů přiletěl premiér vrtulníkem. Zpátky se však všichni vraceli automobily.

"Podrobné vyúčtování jednotlivých akcí zatím není k dispozici a Úřad vlády ani finanční analýzu výjezdních zasedání provádět nebude," odpovídá Dufková.

Včera mohla většina ministrů na jednání přijít pěšky. Polovina ministerstev je od Obecního domu vzdálená pět set až dva tisíce metrů. Ministři přesto využili své limuzíny.

Na mrhání penězi současnou vládou upozorňují i někteří její zaměstnanci. "Na Úřad vlády se nyní přijímají lidé jen proto, aby po volbách dostali odstupné," říká úředník, který nechce být jmenován ze strachu o místo. Jeho tvrzení vláda popírá. "Nárůst našich pracovníků je dán jejich přesunem z jiných resortů. Třeba z ministerstva spravedlnosti k nám přešly dva odbory. Vzniká tu také například Institut státní správy," vysvětluje Dufková. Počet zaměstnanců úřadu se oproti začátku volebního období současné vlády zdvojnásobil. V roce 1998 měl 314 úředníků, nyní téměř šest stovek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video