Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vláda chystá zavedení otcovské, ale Babiš je zatím zásadně proti

  • 324
Tátové už si možná nebudou muset brát neplacené volno či dovolenou, aby mohli několik dnů po porodu zůstat doma s partnerkou a nově narozeným potomkem. Projednávání návrhu ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové na zavedení sedmidenní otcovské ale vláda zatím přerušila, protože ministr financí Andrej Babiš z ANO měl připomínky.

„K návrhu paní ministryně se na jednání vlády vedla diskuse, materiál byl přerušen s tím, že se k němu na příštím jednání vláda vrátí,“ sdělil iDNES.cz mluvčí vlády Martin Ayrer.

„Navrhujeme zavést otcovské poporodní volno, dávku otcovské poporodní péče, kdy by si tatínek mohl vybrat sedm dní a bylo by to placené z nemocenského ve výši 70 procent, stejně jako peněžitá pomoc v mateřství. Je to pro otce, kteří si platí nemocenské pojištění,“ řekla novinářům ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD. S Babišem se prý dohodla, že ještě připraví zpřesnění čísel ve svém návrhu.

Změna musí být rozpočtově neutrální, říká Babiš

Ministr financí a šéf ANO ale formuloval své výhrady tak, že se mu návrh Marksové zásadně nezdá kvůli rozpočtovým dopadům 700 až 900 milionů korun ročně. „Návrh je koncipován jako týden volna bez jakékoli vazby na pobyt s dítětem a matkou. Pokud je poptávka po nároku na volno pro otce, mělo by jít o sdílení části mateřské dovolené s matkou v rámci naší velkorysé a unikátní úpravy mateřské a rodičovské. Změnu systému je třeba koncipovat rozpočtově neutrálně,“ sdělil iDNES.cz Babiš.

Otcovská ve výši sedmdesáti procent denního vyměřovacího základu by znamenala, že by nová dávka, kterou bude muset schválit parlament, zhruba nahrazovala ušlou čistou mzdu v pásmu hrubého příjmu od cca 15 tisíc korun do 25 tisíc korun. Při příjmu vyšším než je průměrná mzda by podíl otcovské k čistému příjmu postupně klesal. Přesné parametry otcovské ještě bude moci ovlivnit parlament.

První místopředseda KDU-ČSL, ministr zemědělství Marian Jurečka, řekl iDNES.cz, že křesťanští demokraté ve vládě otcovskou podpoří. To znamená, že zákon má zajištěnou podporu větší části vlády, i když ministr financí a šéf ANO má zatím k zákonu výhrady. ČSSD a lidovci mohou ministry ANO přehlasovat.

Ministerstvo práce a sociálních věcí odhaduje roční dopad na rozpočet ve výši 700 až 900 milionů korun. Předpokládá, že o nově zavedenou otcovskou bude mít zájem 70 až 90 procent tatínků nově narozených dětí. Marksová připouští, že není jasné, kolik otců tuto možnost využije. Pro otce s vysokým, výrazně nadprůměrným platem bude totiž dál finančně výhodnější vzít si dovolenou.

„Jedním z hlavních argumentů je, že toto opatření platí už ve třiadvaceti zemích Evropské unie, z toho v sedmnácti je ta dávka placena dokonce sto procenty mzdy tatínka,“ uvedla Marksová. Taková dávka existuje například ve Velké Británii, Španělsku, Francii, Maďarsku či v Polsku. Marksová zdůraznila, že otcovská posiluje výrazně vazbu mezi otcem a dítětem a také vztahy v celé rodině.

Další část novely zákona o nemocenském pojištění, jejíž projednávání vláda v pondělí přerušila, se týká sirotčích důchod a rozšíření ošetřovatelského volna na členy rodiny v přímé linii, kteří nežijí s nemocným ve společné domácnosti, například když se vnučka stará o některého z nemocných prarodičů. „To zpřesnění, které mám do týdne na vládu dodat, se týká zejména sirotčích důchodů, jejich počtu a výše těch důchodů,“ říká Marksová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video