Klidná doba bez personálních změn pro ministry Sobotkovy vlády pomalu končí

Klidná doba bez personálních změn pro ministry Sobotkovy vlády pomalu končí | foto: Dan Materna, MAFRA

Chystá se střídání ministerstev, začít může hned po volbách

  • 117
Pod Antonínem Prachařem, Svatoplukem Němečkem, Janem Mládkem nebo Jiřím Dienstbierem se začínají třást ministerská křesla. Za tři týdny se konají volby, po kterých by o své resorty mohli přijít. Podle zpráv z kuloárů totiž koalice chystá vládní „škatulata“.

Do komunálních a senátních voleb zbývají ještě zhruba tři týdny, ale politické kuloáry už se plní „zaručenými“ informacemi, který ministr se po volbách bude muset poroučet a kdo přijde místo něj. Jako nejpravděpodobnější se nyní jeví to, že sociální demokraté vymění s hnutím ANO resort pro místní rozvoj za zdravotnictví a průmysl a obchod za dopravu.

Kromě toho jsou údajně ohroženými „kusy“ ještě šéf Ministerstva obrany Martin Stropnický (ANO), jenž by však mohl „povýšit“, dále socialistický ministr pro legislativu Jiří Dienstbier a také ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL.

Jedna změna je jistá. Z Ministerstva pro místní rozvoj odchází Věra Jourová (ANO), která nastupuje do funkce eurokomisařky. Jourová by si za svoji nástupkyni přála dosavadní náměstkyni Kláru Dostálovou. Předseda hnutí Andrej Babiš však s výběrem nového šéfa MMR otálí. Podle Babiše by se vše mělo odehrát až po volbách, premiér Bohuslav Sobotka chce prý výběr urychlit.

ČSSD chce místní rozvoj, lákají ji miliardy z Bruselu

Odklad nakonec může vyhovovat všem. Podle kuloárových informací totiž především představitelé ČSSD v krajích po obsazení resortu pro místní rozvoj velmi touží. Až tak, že by za něj byli ochotni vyměnit i vlivné Ministerstvo průmyslu a obchodu, v jehož čele nyní stojí socialista Jan Mládek.

Muž, jenž kromě jiného „proslul“ přirovnáním živnostníků k parazitům, je sice s premiérem Bohuslavem Sobotkou v rámci strany zadobře, ale místní rozvoj, kde se rozdělují miliardy, je pro ČSSD natolik silným lákadlem, že by stálo i za ztrátu jejich jediného ekonomického resortu ve vládě.

Zvlášť, pokud by ČSSD získala dopravu. Ministr Antonín Prachař za ANO je slabý. Nestíhá čerpat miliardy z rozpočtu a výběr nového provozovatele mýtného po firmě Kapsch se mu zpožďuje tak, že existují důvodné obavy, že nikoho vybrat nestihne. K tomu si připočtěme personální problémy, jaké jsou třeba s výběrem šéfa Ředitelství silnic a dálnic, a jeho „poprava“ se zdá být jen otázkou dní. Prachař navíc údajně ztratil Babišovu podporu.

Šéf ANO navíc dlouhodobě touží po resortu zdravotnictví, který spravuje sociální demokrat Svatopluk Němeček. K premiérovi Sobotkovi je sice příkladně loajální a vůči způsobu jeho řízení zdravotnictví nejsou v ČSSD větší výhrady, ale na druhé straně bývalý šéf nemocnice v Ostravě nepřináší téměř žádné hlasy při vnitrostranických třenicích v ČSSD. Sobotka by tak mohl na výměnu zdravotnictví za dopravu kývnout.

Stropnický může zamířit na ambasádu ve Washingtonu

Premiér by neměl problém resort obsadit. K dispozici má původně stínového ministra Pavla Švagra, ale mohl by sáhnout i po Janu Birkem z tábora svých odpůrců v ČSSD. Tím by jim před volebním stranickým sjezdem „ucpal ústa“.  

Kromě větších změn ve vládě se už hovoří pouze o jednotlivcích. Například o Martinu Stropnickém z ANO. Ne snad, že by s ním byl Babiš vyloženě nespokojený. Na druhé straně nemá ministr příliš dobré renomé v armádě. V dohledné době navíc skončí velvyslanec ve Spojených státech Petr Gandalovič (ODS) a někdejší diplomat Stropnický by mohl zaujmout jeho místo. 

Ve vládě by ho mohl vystřídat generál a exministr Vlastimil Picek, kterého si při sestavování vlády přál a stále přeje prezident Miloš Zeman. Babiš by mu v rámci dobrých vztahů a proklamací o „odbornících“ mohl vyhovět.

Pak je tu ještě ministr pro legislativu Jiří Dienstbier, jenž se kvůli svému „sólování“ začíná příčit i Sobotkovi. A šéf kultury Herman, který by se do kolotoče výměn mohl dostat už proto, že by v rámci rekonstrukce kabinetu bylo dobré „obětovat“ i nějakého lidovce.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video