Vláda chystá evropský zatykač

  • 14
Podnikateli Josefu Šťávovi, jemuž stát v kauze Diag Human vyplatil více než čtvrt miliardy odškodného a o další miliardy dál bojuje, velmi reálně hrozí, že nebude smět vkročit do České republiky.

Ale české úřady podle platných zákonů nemohou podnikatele německým kolegům vydat ke stíhání. Stejně jako jakéhokoliv jiného občana Česka, který poruší zákony v zahraničí a před dopadením se stačí vrátit domů.

To by se však mělo změnit. Vláda dnes projedná návrh ministra spravedlnosti, aby stát po vstupu do Evropské unie vydával své stíhané či odsouzené občany do rukou justice členských zemí.

"Předpokládám, že ministři to schválí. Nejsou mezi nimi o tom vnitřní rozpory," řekl náměstek ministra spravedlnosti Vladimír Král. "V rámci unie se tedy na nás bude vztahovat nařízení, podle kterého jeden členský stát EU nemůže druhému státu unie nevydat konkrétní osobu jen proto, že jde o jeho vlastního občana," dodal náměstek Král.

Doposud se případy, jako je ten Šťávův, zpravidla řeší tak, že zahraniční úřady předají případ české justici, aby jej vyřešila sama a potenciálního viníka sama potrestala. Nebo jej odsoudí v cizině a nastává komplikované vyjednávání o tom, kde si má trest odpykat. Tato praxe je velmi zdlouhavá a právníci upozorňují, že nahrává zločincům.

Zatykač se bude vztahovat na vybrané trestné činy
Chystané právní změny kromě toho umožní, aby i na české občany mohl být vydán takzvaný evropský zatykač. Ten se však bude vztahovat pouze na vybrané trestné činy. Celkem jde o dvaatřicet deliktů.

Například o všechny těžké zločiny, jako je vražda, zneužívání dětí, obchod s lidmi či terorismus. Bude se však týkat také transakcí s drogami nebo zbraněmi, praní špinavých peněz a korupce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video