Lysohlávka kopinatá

Lysohlávka kopinatá | foto: houbar.cz

Vláda chystá atlas zakázaných drog, mimo zákon bude i lysohlávka

  • 504
Za košíček s jedenadvaceti houbami vás už příští rok bude moci zatknout policie. Tedy pokud to budou halucinogenní lysohlávky. Ministerstvo spravedlnosti připravilo vládě nový seznam zakázaných drog, který se bude od ledna používat s novým trestním zákoníkem.

Návrh, který vláda pravděpodobně schválí v pondělí, řadí lysohlávky oficiálně mezi drogy, které nesmí mít člověk u sebe v množství "větším než malém", jak zní letitá populární formule.

Ještě větší změnou je, že policie už se nebude s uživateli drog hádat, kolik činí nepovolené množství. Všichni to budou vědět z vyhlášky. Dosud to upravuje jen vnitřní rozkaz policie, který není obecně závazný.

Houba sebevrahů

Zařazení lysohlávek mezi drogy podporuje jinak liberální lékař Ivan Douda z protidrogového centra Drop In, stejně jako mykolog Josef Slavíček z Hradce Králové.

"I pokud jde jen o signál, že máme co do činění s riskantní drogou, tak jsem pro. Ale bude záležet i na tom, jak se k lysohlávce postaví soudy a zda nebudou její škodlivost přeceňovat," míní Ivan Douda.

Lysohlávka

"Houba je nebezpečná, protože konzument ztrácí pud sebezáchovy. Zlepší se mu sice nálada, ale má pak pocit, že může létat, takže se rázem nebojí skočit i z velké výšky," říká mykolog Josef Slavíček.

Lysohlávka patří mezi podzimní houby a hojně se vyskytuje hlavně na Moravě. Aby se projevily její příjemné halucinogenní účinky, stačí sníst několik hlaviček.

"Houba je nebezpečná, protože konzument ztrácí pud sebezáchovy. Zlepší se mu sice nálada, ale má pak pocit, že může létat, takže se rázem nebojí skočit i z velké výšky," popisuje účinky houby mykolog Josef Slavíček. Mimochodem – ekologové by rádi lysohlávku zařadili na seznam zvláště chráněných hub. Takže by se pak nesměla sbírat hned ze dvou důvodů.

Za trestné množství považuje vyhláška více než dvacet kusů hub. Ovšem na opojný zážitek jich stačí už pět. Předpis stanoví hranici, za kterou uživatele čeká soud, také u mariahuny a tvrdých drog. Například u marihuany to má být podle vládního protidrogového koordinátora Kamila Kaliny pět gramů sušené rostliny, respektive 0,5 gramu účinné látky THC, kterou rostliny obsahují. Když bude mít narkoman u sebe dva gramy pervitinu, i on se ještě obvinění vyhne.

Hádky o mast z konopí

Ministerstvo spravedlnosti pracovalo na "seznamu drog" přes rok. Oproti původnímu návrhu doznal několika úprav. Například u marihuany experti nakonec přitvrdili. Původní návrh toleroval zhruba dvojnásobné množství.

I po změnách přitom zůstává pravidlo, že pokud u vás policie najde menší množství drogy, může vám dát pokutu za přestupek. "Větší než malé množství", které upravuje vyhláška, se týká jen trestního stíhání, které může skončit soudem.

Nový trestní zákoník se drogám věnuje mnohem obšírněji než ten dosavadní. Poprvé dělí drogy na "měkké" a "tvrdé", tedy na konopí a všechny ostatní. 

Když se u někoho najde velké množství konopí (a neprokáže se mu dealerství), může jít do vězení až na rok. U ostatních drog činí trestní sazba až dva roky. Po případech, kdy se policisté dohadovali s léčitelkami pěstujícími konopí na léčivou mast, zavedli poslanci i samostatný paragraf pro "pěstitele", který hrozí menším trestem za pole s marihuanou (základní sazba je půl roku) než za šíření drog (až pět let).

MF DNES získala čísla u nejužívanějších drog, ale kompletní seznam "zakázaných látek" je zatím neveřejný. "Celé tabulky budou k dispozici až po pondělním zasedání vlády," uvedla mluvčí ministerstva Olga Potužáková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video