Vláda chce zvýhodnit malé státy v EU

  • 11
Špidlův kabinet v noci dojednal taktiku, s níž půjde do debaty o evropské ústavě. Ministři chtějí při hlasování o důležitých bodech v unii zvýhodnit malé státy. Budou prosazovat, aby zásadní návrhy Evropská rada nejprve předložila k posouzení parlamentům členských států.

"Návrh by tedy nebyl přijat, pokud by ho v radě kterákoli členská země vetovala," řekl v noci po zhruba stominutovém nočním jednání kabinetu ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL).

Euroústava počítá s šedesátiprocentní většinou
Při vytváření kvalifikované většiny má být rozhodnutí podle návrhu euroústavy přijato, pokud se pro ně vysloví nadpoloviční většina států, ve kterých žije více než 60 procent obyvatel unie.

"To zvýhodňuje velké země," podotkl Svoboda. Proto budou chtít podle něj čeští vyjednavači zrovnoprávnit tento poměr například na šedesátiprocentní většinu členských států, v nichž žije 60 procent obyvatel unie.

"Původně jsme chtěli, aby rozhodnutí rady podléhalo ratifikaci v jednotlivých členských zemích," uvedl ministr.

Za lepší řešení ale pokládá to, aby se parlamenty členských zemí mohly nejprve v šestiměsíční lhůtě vyjádřit k návrhu, o jehož přijetí by následně musela rada rozhodnout jednomyslně.

Pro byli všichni ministři
V ostatních pasážích se říjnový mandát pro vyjednávání o euroústavě příliš nezměnil. Konečnou podobu mandátu schválili všichni přítomní členové vlády.

Čeští zástupci mají podle Svobody nadále prosazovat zachování práva veta především v daňové a rozpočtové oblasti, plnoprávného evropského komisaře pro každou z členských zemí a mezivládní charakter evropského ministra zahraničí.

Ministr by byl místopředsedou Evropské komise a prováděl politiku, na které se shodne Evropská rada, tedy prezidenti a předsedové vlád členských zemí, podotkl Svoboda.

Svoboda prosazuje křesťanství
Vyjednavači mají podle něj nadále hájit zmínku o křesťanských kořenech EU v preambuli evropské ústavy, byť k tomu velká vůle v Evropě není.

"Vláda dopředu ví, že to bude prosazovat, ale že to nebude do hrdel a statků," poznamenal Svoboda. O zmínku stojí Polsko, Španělsko, Irsko, Portugalsko, Itálie, ostatní země by se spokojily raději s obecnějším odkazem na náboženské kořeny.

Pokud by se zástupci členských a přistupujících zemí na podobě euroústavy nedohodli na summitu EU koncem týdne v Bruselu, bude se dál jednat, uvedl ministr. "Obsah je důležitější než čas," dodal Svoboda.

Prezident v noci na vládu nejel
Kabinet zahájil mimořádné jednání dvě hodiny před půlnocí. Z rodinných důvodů se omluvil ministr zemědělství Palas. Chyběl také ministr životního prostředí Ambrozek, jenž dal najevo nelibost s termínem jednání.

Také prezident Václav Klaus označil noční čas zasedání za naprosto nevhodný vzhledem k projednávanému tématu. - více zde

Premiér Vladimír Špidla proto informoval hlavu státu o výsledcích jednání v pondělí odpoledne na Pražském hradě. Prezident Klaus soudí, že ústava zcela změní EU. Byl by raději, kdyby vůbec nevznikla.

Prezident soudí, že ústava změní Evropskou unii v jinou instituci, než o jaké rozhodovali občané v referendu. "Byl bych raději, kdyby žádná taková ústava nebyla přijata," prohlásil prezident.

Řadu postojů Špidlova kabinetu, kterým se snaží zvýšit vliv Česka v rozšířené Evropě, nicméně vítá.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video