Vláda chce zdravější národ

  • 105
Reklama na cigarety v příštích letech zmizí, zubaři budou školákům pravidelně prohlížet chrup a vojáci či profesionální řidiči budou často testováni, zda nepili alkohol. Vláda chce těmito nařízeními zásadně ovlivnit životní styl Čechů. Ve středu přijala rozsáhlý plán Zdraví pro všechny v 21. století, v němž se rozhodla zasáhnout především proti kouření a pití alkoholu.

Firmy vyrábějící tabákové výrobky a alkoholické nápoje nebudou smět sponzorovat sportovní a kulturní akce, na něž chodí zejména mládež. "Je to forma reklamy, nic jiného," uvedl expert na alkoholové závislosti a primář bohnické léčebny Karel Nešpor.

Zaměstnanci dopravy, armády nebo třeba energetiky se musí připravit na pravidelné protialkoholní kontroly. Průměrný Čech vypije ročně téměř deset litrů čistého lihu, skoro dvojnásobek, než připouští Světová zdravotnická organizace.

Pětina patnáctiletých kouří, ačkoli zdravotnická organizace by ráda, aby do roku 2015 nekouřil v této věkové kategorii nikdo.

Ambiciózní projekt ministryně zdravotnictví Marie Součkové ovšem zasahuje celou řadu oblastí. Chce například obnovit pravidelné zubařské prohlídky ve školách.

Budeme za sto let zdraví?
Češi se mohou chlubit nízkou úmrtností kojenců a očkováním. Ale jsou tlustí a umírají dřív než Západoevropané. Vláda to chce změnit. Za deset až patnáct let by měli být Češi stejně zdraví jako lidé ve vyspělých zemích, slíbila vláda. A přijala velkolepý plán Zdraví pro všechny v 21. století, kterým chce zlepšit životní styl české veřejnosti. Jeho více než stostránkový text má MF DNES k dispozici.

Je co dohánět: Čechům se sice prodlužuje lidský věk nejrychleji v Evropě, ale stále umírají zhruba o čtyři roky dřív než lidé ve vyspělých zemích. Úmrtnost na nemoci srdce klesla za posledních deset let skoro o třetinu, ale stále je to málo. A na úrazy umírá v Česku dvakrát více dětí než v západní Evropě.

Z větší části to vůbec není otázka toho, jak funguje české zdravotnictví. Kromě důslednějších preventivních prohlídek (například) projekt počítá třeba s rozšířením cyklistických stezek či kvalitnějšími židlemi ve školách. Uvažovat bude i o tom, zda obnovit školní zubní prohlídky: stav dětského chrupu je zoufalý, průměrné dítě má ve 12 letech tři kazy, zatímco ve Švýcarsku jeden.

Bez přilby? Ve Švédsku je to nemyslitelné
"O zdraví nerozhodují jen nemocnice či počet transplantačních jednotek. Lékaři vesměs spravují až to, co se pokazilo," uvedl profesor Jan Holčík z Lékařské fakulty brněnské Masarykovy univerzity, který se na programu podílel s dalšími zhruba 150 experty.

A uvedl dva konkrétní příklady, co vše má na zdraví vliv: "Nahnilou zeleninu Švédové vyřazují z prodeje. U nás se však zlevní. Nebo kdyby ve Švédsku někdo viděl děti na kole bez helmy, pomyslel by si o rodičích to nejhorší."

Je co napravovat, příliš pijeme a kouříme
Češi stále hodně kouří a nejedí dost zdravě. Přibývá dětí, které užívají drogy. Děti ve školkách extrémně často stůňou na nemoci dýchacích cest. Přibývá rakoviny (60 tisíc nových případů ročně), alergií a cukrovky (více než půl milionu nemocných).

Experti navíc očekávají, že přibude duševních chorob a nemocí pohybového aparátu - málo se totiž hýbeme. "Chybí dostatečná nabídka sportovních aktivit, hlavně pro sportovně netalentovanou mládež, o niž není ve sportovních klubech zájem," uvádí se v programu.

"Ve studii HELEN, která zkoumá zdravotní stav lidí v jednotlivých městech, jsme například zjistili, že během týdne se sportovním koníčkům věnuje pouze 37 procent žen a a 41 procent mužů," uvedl Jaroslav Kříž ze Státního zdravotního ústavu. A tak není divu, že Češi jsou v evropském kontextu národem tlouštíků, snad ještě s Finy, obyvateli některých částí Německa, Poláky a Rusy.

Chudoba škodí zdraví
Do programu, který počítá se sérií nových zákonů, projektů a opatření, se zapojí různá ministerstva či nevládní organizace. Mnoho úkolů čeká resorty sociálních věcí či školství. Experti například bezpečně prokázali, že lidé jsou tím zdravější, čím jsou vzdělanější.

Projekt zahrnuje i boj proti chudobě, v níž dnes žije pět procent obyvatel. Jejich zdravotní stav dosud nikdo řádně nezmapoval, ale je prokázáno, že život v bídě je častěji provázen alkoholismem, konzumací drog a větším výskytem depresí, sebevražd a násilí.

Co chce také dělat vláda pro zdraví

• Zavést komplexní prohlídky na rakovinu prsu, děložního čípku, tlustého střeva a plic (do roku 2004) 

• Zavést vyšetřování těhotných žen na vrozené vady už v první třetině těhotenství  (2003-2005) 

• Vybavit školy zdravějším nábytkem, například židlemi (2003-2005) 

• Kontrolovat povolenou hladinu hluku a používání laserů na diskotékách  (do 3 let) 

• Zvážit obnovení pravidelných školních zubních prohlídek  (2004-2010) 

• Centrálně sledovat znečištění toků a koupališť  (2003) 

• Zpřísnit zákony, které nařizují používat cyklistické helmy jen na silnicích 1. třídy (2004-2006) 

• Rozšířit počet sportovních hřišť a cyklistických stezek (2003-2005) 

• Zakázat reklamu na tabák (2003) 

• Zakázat sponzorování sprotovních a kulturních akcí firmami, které vyrábějí tabákové výrobky a alkohol(2003-2005)

Pramen: Program Zdraví pro všechny v 21. století 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video