Vláda chce ruský dluh svěřit podezřelé firmě

Praha - Vymáhání státního dluhu v Rusku směřuje do rukou firmy Falkon Capital, před níž varuje ve své tajné zprávě ministerstvo vnitra. Označuje ji za společnost napojenou na cizí tajné služby a organizovaný zločin. Vláda v minulých dnech uložila ministerstvu financí, aby s Falkon Capitalem připravilo smlouvu.

"Tuto smlouvu pak projedná vláda a vydá konečný verdikt," uvedl zdroj obeznámený s rozhodnutím ministrů. Důvěrnou informaci potvrdil MF DNES i poradce jednoho z ministrů, který je do přípravy vymáhání dluhu zapojen. Tyto plány však kabinet přísně utajuje.Ani vicepremiér Vladimír Špidla nechtěl potvrdit, že se vláda ruským dluhem vůbec zabývala.

Na otázku, zda v poslední době byl přítomen jednání, kde se o firmě Falkon Capital jednalo, odpověděl: "Jsem přítomen velkému množství jednání a nepovažuji za nutné o všech mluvit." Ukazuje se tak, že bezpečnostní rizika spojená s Falkon Capitalem jsou pro většinu ministrů méně důležitá než představa, že státní rozpočet dostane v dohledné době několikamiliardovou injekci.

Falkon, kterého si jako prostředníka k deblokaci vybrali sami Rusové, totiž slibuje, že odkoupí od České republiky pohledávku ve výši tří miliard dolarů a zaplatí za ni 23 procent její hodnoty. To by znamenalo přínos zhruba 690 milionů dolarů.

"Když máte problémového dlužníka, tak platí, co je doma, to se počítá. Je třeba brát do úvahy, že za dva roky bychom nemuseli dostat už vůbec nic," řekl včera bývalý ministr financí Pavel Mertlík, který donedávna sám vedl přípravu na umoření ruského dluhu. Mertlík potvrdil, že i on ještě v pozici šéfa státní pokladny dostal informace o bezpečnostních rizicích spojených s firmou Falkon Capital.

Vymožení státního dluhu z Ruska je pro Zemanův kabinet i otázkou prestiže. Dostane-li z Ruska alespoň část peněz (85 procent dluhu pochází z dob Sovětského svazu), podaří se jí to, na čem marně pracovaly všechny předchozí vlády.

Ministerstvo vnitra přitom není spolupráci s pražskou společností Falkon Capital se švýcarským kapitálem nakloněno. Rozvědka vypracovala zprávu, podle níž jeden z představitelů firmy pracuje pro cizí tajnou službu a má úzké styky s organizovaným zločinem. "Kromě toho hrozí nebezpečí, že Falkon Capital svým závazkům nedostojí," přiblížil zprávu jeden z Grossových spolupracovníků.

Falkon Capital se v minulosti ucházel o umoření státního dluhu v Libyi. Tehdejší ministr financí Ivan Pilip však tuto zakázku na poslední chvíli zarazil. "Už na to dokonce měli smlouvu, ale mně se to moc nelíbilo," potvrdil Pilip.

Falkon Capital posléze dostal možnost vymáhat úroky z dluhu v Rusku. "Mají dlouhodobou smlouvu, ale nejsou nijak hvězdní. Standardní šedý průměr," řekl před časem náměstek ministra financí Ladislav Zelinka.

Ministři jsou nyní přesvědčeni, že veškerá možná rizika bude možné minimalizovat textem právě připravované smlouvy. "Nikdo nenabízel takovou sumu jako Falkon Capital a je těžké očekávat, že v tomhle byznysu najdete křišťálově čistou firmu. Ale je věcí smlouvy, aby všechna rizika byla pod kontrolou," řekl jeden z vyjednavačů o deblokaci.

Firma Falkon Capital patří mezi pečlivě utajované společnosti. Často mění adresy, její telefon stejně jako spojení na zástupce firmy jsou veřejně nedostupné. Kontakt na ně je možné získat pouze od jejich obchodních partnerů.

Prezidentem firmy je Jozef Čimbora, bývalý ředitel Slovnaftu, který podezření z nedůvěryhodnosti společnosti odmítl v minulém vydání časopisu Euro: "Přečetl jsem si, že hrozí nebezpečí, že nedostojíme svým závazkům a někam zmizíme. V této souvislosti je třeba říci, že my se zavazujeme zaplatit předem. Naše případné pochybení by bylo sankcionováno propadnutím kauce, kterou jsme složili a jež činí tři miliony dolarů, přes sto milionů korun." Výše této kauce je však jen zlomkem ruské pohledávky, která na Falkon Capital v případě dohody se státem přejde.

Čimbora už před měsícem v MF DNES řekl, že s původními zakladateli z Gruzie a z Arménie firma dnes nemá nic společného. Společnost podle něho změnila majitele. "Jsou to Švýcaři," řekl Čimbora. Připustil však, že klíčová figura podniku (její zakladatel), Gruzínec Paata Mamaladze, je stále členem Falkon Capital.

Oficiální informace o uzavření smlouvy s Falkon Capital vydají státní úřady až těsně před jejím podpisem. "Mohu vám říct, že ani já v tuto chvíli nemám vůbec žádné informace," uvedl včera mluvčí ministra financí Libor Vacek.

Vyjednávání o deblokacích podléhají absolutnímu utajení už proto, že jde o citlivý kontrakt mezi dvěma státy. Náměstek ministra financí Zelinka nedávno potvrdil, že se utajuje "hlavně na základě požadavku ruské strany". Ona je autorem zvoleného řešení: prodej pohledávky firmě Falkon Capital.

Česká republika sice má získat 23 procent z celkové sumy dluhu, zbytek však zůstane na ruské straně. Ať už ruským úřadům, Falkon Capital či energetické společnosti RAO JES.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video