Vláda chce propojit tři největší hutě

Ostrava - Spojení tří největších domácích hutí, které v budoucnu nevylučuje kabinet Miloše Zemana, se v regionu setkává s rozporuplnými reakcemi. "Vznik hutního konsorcia Nové huti, Vítkovic a Třineckých železáren doporučují i některé studie Evropské unie, protože na globalizovaném trhu přežívají jen velké firmy," řekl minulý týden v Ostravě premiér Zeman. Spolupráce hutních firem podle něj může přispět k výraznému snížení jejich nákladů.

Proti spojení firmy neprotestují
Zeman rovněž nevyloučil propojení Nové huti s hutní částí Vítkovic. Generální ředitel Nové huti Svatopluk Velkoborský řekl, že při privatizaci lze případným investorům nabídnout jeden subjekt tvořený právě hutní částí Vítkovic a Novou hutí. Další z možných variant je ta, že zájemcům budou nabídnuty jen ocelářské provozy Nové huti.

Při obou těchto variantách má mít investor přednostní právo na získání majoritního podílu Nové huti ve Válcovnách plechu Frýdek-Místek. "Ani proti spojení s Třineckými železárnami nejsme," uvedl ředitel Velkoborský. Finanční ředitel Vítkovic Zdeněk Šmejkal řekl, že spolupráce tří největších hutních podniků by mohla posílit jejich pozici na světových trzích. "Jednotlivé podniky nemají dost peněz na investice a k úvěrům se nedostanou. Oddlužení a spojení hutí je pro jejich budoucí přežití nezbytné."

Analytik: Propojení není nejlepší
Analytik společnosti Atlantik Finanční trhy Roman Cenek nepovažuje spojení hutí za nejlepší řešení. "Ani po spojení totiž nebudou hrát na světových trzích podstatnou roli. Řešením je podle mého názoru spíše prodej Vítkovic a Nové huti strategickým partnerům. Ať se pro další fúze rozhodují noví majitelé. Nevím, proč by to měl řešit stát," řekl Cenek.

Analytik rovněž upozornil na nesourodost firem, které by se měly spojit v konsorciu. "Zatímco ve Vítkovicích i v Nové huti vlastní většinu stát, Třinecké železárny jsou ryze soukromé," dodal Cenek. Šéf odborářů Vítkovic a člen dozorčí rady podniku Pavel Folta řekl, že stát by se měl pokusit hutě nabídnout k prodeji. "Nevidím smysl v budování jedné megahuti. Stát podle mě nemá tolik peněz, aby ozdravil Vítkovice a Novou huť bez strategických partnerů," řekl Folta.

Odboráři nevěří podniku bez investora
Odborář uvedl, že stát by měl pomoci zadluženým hutím například odpisem nedobytných pohledávek. "Další náročné státní investice by ale nebyly nutné. Noví majitelé by již měli mnohem snadnější cestu k úvěrům," řekl odborář Folta.
Finanční ředitel Vítkovic Zdeněk Šmejkal uvedl, že spojení hutí by umožnilo obrovské úspory nákladů. "Je to zatím jen odhad, ale konsorcium by hutím umožnilo ročně uspořit až půldruhou miliardu korun," řekl Šmejkal.

Pro spolupráci hutí je i generální ředitel Třineckých železáren Jiří Ciencala. "V jednotě je síla a fakt, že některé hutě jsou státní a Třinecké železárny soukromé, nehraje velkou roli," řekl Ciencala. "Všichni strategičtí partneři by chtěli mít Vítkovice i Novou huť kompletně oddlužené. Tyto peníze by tedy nezůstaly doma, ale šly by do zahraničí, kde mají zájemci o koupi hutí sídlo," řekl Ciencala.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video