Předseda KSČM Vojtěch Filip.

Předseda KSČM Vojtěch Filip. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Vláda chce zakázat KSČM, návrh připraví Kubice i přes odpor právníků

  • 850
Ministr vnitra Jan Kubice má do listopadu zpracovat návrh na pozastavení činnosti KSČM. Úkol mu ve středu uložila vláda přesto, že vzala na vědomí analýzu připravenou právníky jeho ministerstva. Ta podobný krok nedoporučuje. Konečné slovo bude mít Nejvyšší správní soud.

"Podle názoru ministerstva vnitra nejsou dány důvody pro podání návrhu na pozastavení činnosti nebo rozpuštění politické strany KSČM Nejvyššímu správnímu soudu a pokud by takový návrh byl přece podán, jsou jeho šance na úspěch mizivé," uvádí analýza, kterou má iDNES.cz k dispozici.

Krok ministrů je nezvyklý, přesto se ale dal očekávat. Už před jednáním vlády totiž někteří politici vládních stran dávali najevo, že se stanoviskem právníků vnitra nebudou řídit.

Vláda podle premiéra Petra Nečase počítá s tím, že ministerstvo vnitra nechá věc posoudit i externími právníky. Teprve na základě jejich analýzy se kabinet rozhodne, zda Kubicemu uloží, aby návrh k soudu podal, uvedl premiér po jednání vlády.

Analýza je nám jedno, KSČM nechceme

"VV jsou pro využití maxima právních a odborných možností. Jde o významný precedent, který by měl rozhodnout s veškerou vážností soud," prohlásil například už dříve za Věci veřejné mluvčí strany Jakub Žižka.

Radikálně se ke komunistické straně staví ministr obrany Alexandr Vondra z ODS. Ten ostře kritizoval vystoupení poslankyně za KSČM Marty Semelové, která odbojáře proti komunismu označila za teroristy.

I ministerstvo vnitra ve svém materiálu konstatuje, že současná KSČM navazuje na předlistopadovou KSČ a že "na základě historické zkušenosti s komunistickou diktaturou není třeba mít velké iluze o tom, jak komunisté, kdykoli k tomu dostali v minulosti příležitost, naložili s demokracií, demokratickými svobodami, hodnotami a svými oponenty".

Demokracie je přednější

Na druhou stranu ale uvádí, že součástí demokratických hodnot, k nimž se Česká republika hlásí, je i to, že demokracie garantuje svobody a práva všem, nejen svým sympatizantům. "Demokracie aplikuje a respektuje vlastní pravidla vůči každému, na rozdíl od totality," píše se v materiálu.

Závěr expertní komise se opírá i o judikaturu Nejvyššího správního soudu, který stanovil, že svoboda projevu musí být zachována i tehdy, když určité projevy mohou být vnímány jako velmi kontroverzní a i když se drtivá většina společnosti s kritikou neztotožní.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa vláda postupuje místo odborně pouze politicky a hrozí jí mezinárodní ostuda. "Pokud by něco takového skutečně udělala, nezávidím vládě mezinárodní ostudu, kterou si utrhne u Evropského soudu pro lidská práva. Vláda by se měla starat o potřeby obyvatel a ne o to, jak likvidovat opozici," řekl Filip. Je přesvědčen o tom, že NSS by případnému návrhu na pozastavení činnosti KSČM nevyhověl.

Hlavním iniciátorem posledního návrhu na zrušení KSČM je senátor Jaromír Štětina. Na analýze začalo vnitro pracovat po únorovém projednávání zákona o protikomunistickém odboji, který tehdy bývalý předseda komunistů Miroslav Grebeníček označil za "politickou adoraci teroristických aktů minulosti". Pro možné zrušení podle něj nehovoří ani rozsudky Evropského soudu pro lidská práva. Plyne z nich totiž, že soudy jsou po skončení studené války tolerantnější vůči komunistické ideologii než k ideologii nacistické.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video