Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek | foto: David Neff, MAFRA

Kalousek: Platy soudců a žalobců bude mimořádně řešit vláda

  • 65
Problém, kdy není jasné, jak má stát od ledna platit soudce a státní zástupce, bude podle ministra financí a prvního místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska mimořádně ještě ve středu řešit vláda. "Musíme najít takové řešení, abychom vyhověli nálezu Ústavního soudu a přidáno dostali soudci, ale ne politici," řekl iDNES.cz Kalousek.

Vláda musí situaci urychleně řešit poté, co v parlamentu spadla pod stůl novela zákona o platech představitelů státní moci. Právě v té chtěla vláda řešit platy soudců, kteří si na jejich výši úspěšně stěžovali o Ústavního soudu.

Do zákona se ale rozpočtový výbor Sněmovny na návrh poslance Vladislava Vilímce z ODS pokusil "propašovat" úpravu, podle které by nebyly už od ledna příštího roku zdaněny poslanecké náhrady. Tím by měsíční příjem poslanců, senátorů a ministrů stoupl minimálně o tisíce korun měsíčně. Zákon ale nakonec neprošel (více o hlasování Sněmovny o platech najdete zde).

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová z TOP 09 před hlasováním poslance varovala, že když nestanoví, kolik mají nově dostávat soudci, budou moci podávat žaloby na určení svých platů.

Situaci by bylo možné napravit zrychleným projednáním nové normy v lednu nebo v únoru, která by platila zpětně, dodala ještě před hlasováním poslanců Müllerová. I ona - stejně jako Kalousek - počítá s tím, že vláda ještě ve středu rozhodne o dalším postupu.

Hlasování poslanců o tom, že by se jim už nedanily náhrady

"Poslanci měli celkem třikrát možnost, aby hlasovali jen pro vyšší platy soudců, a ne pro to, aby dostali přidáno i oni sami. Navrhovala jsem to ve svém pozměňovacím návrhu jak já, tak kolegyně Langšádlová z TOP 09. Sněmovna mohla na dvě části rozdělit i návrh rozpočtového výboru, tak aby se zvlášť řešili soudci a zvlášť politici," řekla iDNES.cz šéfka poslanců VV Kateřina Klasnová.

Vláda má teď jednu možnost, aby zabránila průšvihu s neexistujícím předpisem, podle něhož mají dostávat peníze soudci a státní zástupci. Předložit do Sněmovny nový návrh v režimu legislativní nouze a nechat ho schválit během jednoho dne bez možnosti pozměňovacích návrhů. Takový postup mohou vetovat dva poslanecké kluby, které by trvaly na standardním projednávání zákona, což by se ale do konce roku v žádném případě nestihlo.

"Pokud vláda předloží znovu návrh, který se bude týkat jen soudců a státních zástupců a nebudou možné pozměňovací návrhy, podpoříme ji také," uvedla šéfka klubu opozičních VV Klasnová.

Soudci by mohli své platy vymáhat. Soudní cestou...

Prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že když politici svou chybu nenapraví, mohli by soudci své platy vymáhat soudní cestou. (rozhovor s Lichovníkem najdete zde)

"V zásadě je nutno vycházet z toho, že v rozpočtu je kalkulováno s prostředky na současné platy soudců a státních zástupců. Případné navýšení by bylo hrazeno z kapitoly všeobecná pokladní správa. Pokud tedy nedošlo k žádné změně, vzhledem k rozhodnutí Poslanecké sněmovny, budou platy vypočítávány a vypláceny ve stejné výši jako doposud. Na to jsou prostředky v kapitole ministerstva spravedlnosti na rok 2013 kalkulovány," uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek podle ní nadále trvá na tom, aby platová základna soudců, od níž se odvíjejí i platy státních zástupců, byla stanovena jako trojnásobek průměrné nominální měsíční mzdy v nepodnikatelské sféře.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video