Dohoda s lékaři, kterou vyjednal ministr Heger, může být ve vládě schválena podle ministra financí Miroslava Kalouska až poté, co LOK odvolá svou akci a lékaři stáhnou výpovědi.

Dohoda s lékaři, kterou vyjednal ministr Heger, může být ve vládě schválena podle ministra financí Miroslava Kalouska až poté, co LOK odvolá svou akci a lékaři stáhnou výpovědi. | foto: Jakub Dospiva, ČTK

Dohodu o vyšších platech pro lékaře kritizuje ODS, vidí ji jako kapitulaci

  • 1235
Schválení dohody o vyšších platech lékařů, jak ji předjednal ministr zdravotnictví Leoš Heger, může ještě narazit u politiků. Experti ODS na zdravotnictví ji totiž považují za kapitulaci a upozorňují, že je v rozporu se stranickým usnesením. Podle ministra financí Miroslava Kalouska musí být před schválením vyšších platů staženy výpovědi lékařů.

Heger se zástupci Lékařského odborového klubu vyjednal návrh memoranda, podle nějž se mají zvýšit platy lékařů, aby téměř čtyři tisícovky z nich neodešly 1. března z nemocnic. Potvrdit dohodu ale ještě musí jak LOK, tak členové vlády. A to může být problém.

"Vláda může tuto dohodu podle mého názoru schválit až poté, kdy Lékařský odborový klub svoji veřejnost ohrožující akci odvolá a výpovědi budou staženy," uvedl Kalousek pro iDNES.cz. Heger má ale jeho plnou podporu, i postup, který při vyjednávání zvolil.

Lékaři mají letos dostat do základní složky mzdy přidáno 5 až 8 tisíc korun, příští rok jim mají platy vzrůst o 10 procent a v roce 2013 opět - na jedenapůlnásobek až trojnásobek průměrné mzdy v zemi.

Návrh dohody je v rozporu s usnesením poslanců ODS

Premiér Petr Nečas po jednání se zástupci záchranných služeb na ministerstvu zdravotnictví.

Jistý zatím není postup ODS. "O návrzích si premiér Nečas s ministrem Hegerem zatím jen telefonoval. Důkladně se o nich pobaví na středečním jednání vlády. Pak kabinet zaujme stanovisko," vzkázal mluvčí vlády Jan Osúch z Bratislavy, kde je předseda vlády na zahraniční cestě.

"Zatím mám jen kusé informace," uvedl také ministr průmyslu a ekonomický expert občanských demokratů Martin Kocourek.

Zásadní výhrady ale mají zdravotničtí experti strany - Boris Šťastný i Marek Šnajdr - upozorňují, že to, s čím Heger přišel, odporuje tomu, co si přála vyjednat ODS.

"Návrh memoranda je v rozporu s usnesením poslaneckého klubu. Jednak měla část peněz jít také na platy sestrám, ale především poslanecký klub jednomyslně vyzval vládu, aby byly u lékařů zrušeny tarifní mzdy, jak je to i v programovém prohlášení vlády," řekl iDNES.cz Šťastný.

Kategoricky proti dohodě, kterou vyjednal Heger s Lékařským odborovým klubem, je také bývalý náměstek na ministerstvu zdravotnictví, poslanec Marek Šnajdr. "Neumím si představit, že by jednomyslné usnesení klubu nejsilnější vládní strany bylo bráno jen jako cár papíru," řekl iDNES.cz Šnajdr. Z celé strany se podle něj ozývá, že návrh dohody je kapitulací před lékaři. "Pokud to vládou projde, nevím, jak bych hájil, že lékařům se peníze dají a třeba hasičům ne," prohlásil Šnajdr.

Také senátoři ODS nejsou z dohody nadšení. Ministr Heger podle nich při jednání příliš ustoupil a překročil mandát, který dostal od vládní koalice. Ministři za ODS by proto podle senátorů měli na schůzi vlády žádat od Hegera vysvětlení.

Bárta: Ať platy rostou, ale musí se na to ušetřit reformou

Ministr dopravy Vít Bárta

Někteří členové vlády už jasně říkají, že dohoda má být schválena. "Budu rád, pokud se dohoda uzavře, nevadí mi růst platů lékařů v následných letech, ale pokud Česká lékařská komora jasně převezme spoluodpovědnost za reformu. Pokud se reformou zdravotnictví bude spořit, ať se platy zvedají. Bez této provázanosti bych se zvedání mezd v dalších letech bál," uvedl ministr dopravy Vít Bárta považovaný za faktického lídra Věcí veřejných.

"Budu respektovat a podpořím dohodu vyjednanou ministrem zdravotnictví," uvedl pro iDNES.cz ministr práce a sociálních věcí a místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek. Dohodu bude vláda posuzovat ve středu, stejně jako Lékařský odborový klub.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video