Vláda bude opět hledat, kde ušetřit

  • 23
Možné úspory při vyplácení sociálních dávek. To bude podle šéfa lidovců a předsedy rozpočtového výboru Miroslava Kalouska nové téma, na které se zaměří koalice při hledání, jak by mohl stát dál "pomoci" veřejným financím.

Čtvrtečním schválením změny daně z přidané hodnoty, která od 1. května zahýbá mnoha cenami, tak velké reformy ani zdaleka nekončí.

"Teď jsme řešili hlavně příjmovou stránku státního rozpočtu, ale napříště bychom se měli zaměřit i na výdaje. Na to, zda by třeba nemělo být omezeno vyplácení některých sociálních dávek," řekl MF DNES Kalousek.

Příklad ze Slovenska
Do hry by se tak mohla dostat třeba varianta zavést maximální hranici pro výplatu sociálních dávek pro jednu rodinu. Jako první se zmínili o možnosti prosadit toto opatření, které již funguje na Slovensku, loni na podzim unionisté. A reakce ministra financí Bohuslava Sobotky již tehdy nebyla zcela zamítavá.

Šetřit chce koalice i tak, že do roku 2006 má přijít o místo 29 tisíc zaměstnanců centrálních úřadů. Premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla se zatím k pokračování reformy vyjadřuje zdrženlivě. "Její součástí bude nepochybně velký pohyb v důchodovém systému. Když dopadnou dobře jednání, tak změny provedeme," reagoval na dotaz, jak by mohla reforma dál pokračovat.

Špidla však nepředpokládá jiné daňové změny než ty, na nichž se už koalice dohodla. Ty se budou týkat společného zdanění manželů s dětmi, zavedení slevy na dani ve výši šesti tisíc korun na každé dítě a také rychlejších odpisů pro firmy.
Zákony, které by měly pomoci rodinám s dětmi, již koalice dokončuje. V parlamentu se o nich bude hlasovat v létě. V rozpočtu by se tak mohly promítnout příští rok.

Spor o majetková přiznání
Aktuálně však musí koalice vyřešit především to, jak bude vypadat zákon o majetkových přiznáních, na němž trvá sociální demokracie. "Problém je v tom, že my jsme přesvědčeni, že by to měl být finanční úřad, kdo bude prokazovat, že majetek byl pořízen z nezdaněných příjmů," vysvětlil místopředseda vládní US-DEU Vlastimil Ostrý.

Pro unii je nepřijatelné, aby zákon, který byl již třikrát na jednání vlády, prošel tak, že by dodatečnou daňovou pokutu platil automaticky ten, kdo jasně nedoloží původ peněz, za které si pořídil majetek. Koalice zatím předpokládá, že pokuta by mohla být až ve výši sedmdesát procent z hodnoty majetku. Pro lidovce a unionisty je také nepřekročitelnou podmínkou, že se má přiznávat jen majetek pořízený od ledna 2005, tedy nikoli zpětně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video