Vláda: Branci půjdou jen při ohrožení

  • 24
Návrh branného zákona s profesionální armádou od roku 2005 prošel vládou. Branná povinnost zůstane jen při ohrožení státu a válce. Poslední vojáci základní služby se tak zřejmě do civilu vrátí před Vánocemi, doplnil mluvčí ministerstva obrany Ladislav Šticha.

DÁLE ČTĚTE:
Civilkáři budou na Vánoce doma
Upište se armádě, radí novodobí verbíři

V dobách míru tak budou armádu tvořit jen profesionální vojáci. Vláda spolu s branným zákonem odsouhlasila i další normu, která například ruší podmínku absolvované základní vojenské služby pro přijetí k policii či k hasičům.

Zákon jde do parlamentu. Poslanci by ho měli začít projednávat na nejbližší schůzi, která začíná 15. června.

Na nový branný zákon navazují další normy, například zákon o ozbrojených silách, zákon o vojenské policii či zákon o vojácích z povolání, které ještě vláda musí schválit.

V českých zemích zavedl všeobecnou brannou povinnost František Josef I. v roce 1868.

Vyhýbání se odvodu bude dál trestné
Vyhýbání se odvodu v době ohrožení nebo války se bude i nadále hodnotit jako trestný čin. Branná povinnost bude spočívat v odvodní a služební povinnosti.

Odvodní povinnost znamená v podstatě absolvování odvodu. Cílem je zjištění zdravotního stavu, tedy toho, zda je člověk schopen vojenské služby. Služební povinnost budou mít vojáci v záloze, kteří budou muset absolvovat povinná vojenská cvičení.

Při ohrožení státu nebo za války budou všichni vojáci vykonávat mimořádnou službu.

V záloze budou zařazeni vojáci, kteří ukončili práci vojáka z povolání, ti, kteří absolvovali základní službu před jejím zrušením, a dobrovolníci.

Po profesionalizaci armády se má počet jejích příslušníků zredukovat na 35 tisíc: 26 200 vojáků z povolání a 8 800 občanských zaměstnanců. Loni se armáda zmenšila ze 61 tisíc na 44 tisíc lidí, z toho je necelých 20 tisíc vojáků z povolání.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video