Vláda boje

  • 1
Vláda boje je odborný právní termín. Ten souvisí s možným ústavním způsobem rozpuštění parlamentu prezidentem. Prezident jej aplikuje v případě, kdy chce docílit nových předčasných voleb za účelem pokusit se o vytvoření nové parlamentní většiny, odpovídající jeho politickým záměrům.

Princip je jednoduchý: prezident zvolí takový postup, jehož výsledkem bude vláda sestavená tak resp. chovající se tak, že nezíská důvěru sněmovny (=vláda boje). Naopak jde o to, aby co nejdříve získala vyslovení nedůvěry.

Prezident pak tuto vládu odvolá (Čl. 62 písm. a Ústavy) a obratem jmenuje další vládu boje se stejným posláním. Ta může být teoreticky personálně shodná s vládou předešlou, neboť to není v rozporu s ústavou. Třetí pokus už může být proveden tak, že prezident republiky už nejmenuje předsedu vlády sám, ale na návrh předsedy poslanecké sněmovny (Čl. 68 odst. 4 Ústavy).

Pokud ani takto sestavené vládě nevysloví poslanecká sněmovna důvěru, může prezident poslaneckou sněmovnu rozpustit (Čl. 35 odst. 1 písm. a) Ústavy). Lhůta na vyslovení důvěry nově jmenované vládě poslaneckou sněmovnou není bohužel v Ústavě stanovena. I tak se jedná o nejrychlejší a zároveň nejčistší možný způsob vedoucí k předčasným volbám.

Řádově se jedná okolo 120 dnů. Lhůtu lze významně zkrátit ale i neúměrně natáhnout. To záleží jak na přístupu sněmovny, tak prezidenta. Bude v těchto dnech tento model prezidentem Klausem aplikován? Nechme se překvapit.Vzhledem k politické konstelaci, tj. jednoznačnému postoji ODS (účast jen ve vládě, která povede zemi k předčasným volbám a nepodpoření jakékoliv vlády s podporou KSČM)  za současného rozpadu křehké vládní většiny díky rozpadu klubu US-DEU) se to nezdá být až tak nereálné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video